Fortsæt til indhold
Livsstil

Rikkes lille lejlighed

Der er ikke megen plads i Rikke Gøranssons lejlighed, men den er lys og hyggelig.

Af VIVI SJØNER Foto: VALDEMAR JØRGENSEN

Rikke Gøransson
22 år

Brønshøj

Efter sin sproglige gymnasieeksamen tog Rikke Gøransson et år til London som au pair. I 2007 vandt hun Robinson på TV3, og i 2007 deltog hun i Paradise Hotel. I 2008 blev hun vært på programmet, der også vises på TV3.

Single.

Hvad er aktuelt for dig lige nu? Paradise Hotel som i mandags havde premiere på femte sæson på TV3. Det er min anden sæson som vært. Programmerne blev optaget på den mexicanske vestkyst, og når jeg ser dem nu på tv, kan jeg godt drømme mig tilbage. Ellers er jeg meget optaget af musik lige nu. Jeg har altid sunget og er i gang med at indspille en cd, som jeg forventer kommer på gaden i løbet af foråret.



Hvad faldt du for ved din bolig? Det er en hyggelig lille toværelses lejlighed på knap 60 kvadratmeter med stuklofter og pariserdøre.



Hvilket rum holder du mest af? Stuen, for det er her jeg slapper af.



Hvad behøver ethvert hjem? Mange ting. Et badeværelse; jeg holder meget af mit, selv om det er lille som et kosteskab. Et hjem behøver også masser af stearinlys, som er med til at skabe liv og hygge. Jeg bruger også ofte duftpinde i mit hjem.



Hvad inspirerer dig, når du indretter dit hjem? Boligprogrammer, steder, jeg har været, og andres hjem. Hvis jeg ser et hjørne eller en god ide hos nogle, jeg besøger, så tænker jeg, at sådan vil jeg også have det hos mig selv. Så jeg stjæler lidt ideer hist og pist.



Hvad ville du aldrig bringe ind i dit hjem? Husdyr, som fælder alt for meget. Jeg kunne godt tænke mig en hund, men den må ikke fælde ret meget.



Hvad er det næste, som du ønsker dig til dit hjem? Et fjernsyn til mit soveværelse. Da min ekskæreste flyttede herfra, tog han fjernsynet med, som havde stået i soveværelset, så jeg vil gerne have et nyt. Jeg elsker nemlig at ligge og dase under dynen, mens jeg ser tv.



Har du mange rejseminder i dit hjem? Da jeg var i Mexico for at optage Paradise Hotel, købte jeg en bog om den italienske designer og arkitekt, Franco, som har tegnet de huse, vi boede i på kysten. De er vildt flotte. Den bog ligger fremme. Jeg købte også forskellige glas i Mexico, som er utrolig smukke. Da jeg deltog i Robinson, tog jeg en masse muslingeskaller med hjem, som jeg bruger til lysestager. Så jo, jeg har nogle rejseminder i mit hjem.



Hvad har du altid i dit køleskab? Mælk til min kaffe og koldt vand.



Hvad står der i din bogreol? Mænd, der hader kvinder, Shopaholic-bøger og en masser kogebøger, for jeg vil gerne lave mad.



Hvad hænger på dine vægge? Malerier. Da jeg flyttede ind sidste år, faldt jeg over nogle malerier i IDEmøbler, som jeg købte. Motiverne er abstrakte, og farverne passer så godt til mine ting.



Hvordan ser din drømmebolig ud? Åben, lys og hyggelig uden for mange ting. Lige nu ville en stor, lys lejlighed passe mig godt. Men på et tidspunkt vil jeg sikkert gerne have et hus.



Hvordan slapper du bedst af derhjemme? Med stille og rolig musik, et glas rødvin og fødderne oppe.