Morten Løkkegaard og Venstre giver sin støtte til Bruxelles’ værste EU-fanatiker
Med sin støtte til belgieren Guy Verhofstadt har Venstre cementeret sin position som en af Folketingets mest jubelglade EU-fanatikere
Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.
Margaret Thatcher kaldte engang Europaparlamentet for ”et Mickey Mouse-parlament”, og samme holdning kom til udtryk i danske Ritt Bjerregaards ”det er jo ikke noget rigtigt parlament”. Nej, det er netop ikke noget ”rigtigt parlament”, for et rigtigt parlament er nationalt og suverænt. Men hvis man med et Mickey Mouse-parlament mener en uskyldig og uskadelig forsamling, så tager man fejl. EU-parlamentet har desværre efterhånden fået stadig større magt over medlemslandene – derfor er vi pinedød tvunget til at følge med i, hvad der sker nede i Bruxelles og Strasbourg.
Nu skal parlamentet vælge en ny formand i stedet for den tyske socialdemokrat Martin Schulz. Han har været slem nok – men det kan desværre blive værre, hvis det går som det danske medlem Morten Løkkegaard ønsker. For til min oprigtige forbavselse ser jeg, at Morten Løkkegaard helhjertet bakker op om en af EU-parlamentets største fanatikere, belgieren Guy Verhofstadt.
Guy Verhofstadt er ubestridt fører for den liberale gruppe ALDE, hvor vi ud over Morten Løkkegaard også finder Morten Helveg Petersen og Jens Rohde. Verhofstadt er kendt som EU-parlamentets mest aggressive, ubehøvlede og arrogante fortaler for en magtfuld, centralistisk union, og han har kun foragt til overs for nationalstater og grænser. Og når den belgiske EU-ekstremist nu overhovedet kan komme på tale som formand for EU-parlamentet skyldes det sammenbruddet for den ”store koalition” mellem parlamentets to store grupper, de konservative og socialdemokraterne. Den vil i teorien gøre det muligt for Verhofstadt at ende som en slags kompromis, om end vi alle bør bede til, at det aldrig sker.
Men for Morten Løkkegaard er Guy Verhofstadt netop manden, som kan tilføre det skrantende fælleseuropæiske projekt ny dynamik.
”Han er den, der har de klareste visioner for Europa”, siger Morten Løkkegaard i Altinget den 14. januar.
Og visioner har han, Guy Verhofstadt. Her er nogle af hans mere opsigtsvækkende udtalelser gennem tiden:
”En klar sejr for pro-europæerne i valget i 2014 må bebude skabelsen af en ægte forfatningsgivende forsamling med et sandt føderalt Eurpopa som mål.”
”Et flertal af folket vil have mere Europa ikke mindre. EU's forfatning blev ikke afvist, fordi den gik for langt, men fordi den ikke gik langt nok.”
”Euro-krisen antyder ikke på mindste måde, at indførelsen af euroen var en fejltagelse.”
”Vort fædreland er nu Europa. Vores nationalsang er Glædeshymnen. Og vores flag er de tolv gule stjerne på den azurblå baggrund.”
”Den yderste konsekvens af at tænke i national identitet er gaskamrene i Auschwitz.”
Guy Verhofstadt har også skrevet et forslag til en "grundlov" for et samlet Europa: Han mener, at EU mangler en fasthånd, en handlekraftig regering, og det skal være EU-kommissionen. Medlemslandene får lov at sammensætte et ministerråd, men alle spørgsmål afgøres af flertal, ikke enstemmighed. EU-domstolen skal have mere direkte magt. Slut med forbehold og undtagelser. Stærkere centralbank og central godkendelse af landenes budgetter. Direkte skat til Bruxelles. Mere magt og penge til tvær-europæiske partier. Migranter Økonomiske immigranter skal fordeles i kvoter. Og (citat:) ”Landenes forfatninger skal respektere Unionens værdier”.
Når EU-politikerne er blevet sat på plads i folkeafstemninger og valg til EU, går de for en tid meget stille med deres EU-begejstring. Men virkningen af vælgernes øretæver aftager efterhånden, og så glider de ind i det glade fællesskab nede i EU’s osteklokke.
Og det er åbenbart helt naturligt for Morten Løkkegaard at slå følge med EU-fanatikere, som aldrig ville have en chance for at blive valgt i Danmark.