EU sætter ind mod social dumping, men der skal mere til
Social dumping er en kæmpe udfordring i EU, derfor skal den også løses i EU. Der er gode tiltag på vej, men i Socialdemokratiet har vi flere svar på, hvordan vi bekæmper social dumping.
Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.
Økonomisk vækst, arbejdspladser og større arbejdsudbud er bare nogle af de positive ting, den fri bevægelighed i EU har sikret. Det betyder ikke, at der ikke er problemer med den fri bevægelighed.
Alt for ofte ser vi sager, hvor udenlandske arbejdere bliver udsat for social dumping. Dårlig løn, dårlige arbejdsforhold og dårlige arbejdsvilkår.
Sidste år husker alle filippinerne i Padborg, der levede under slavelignende forhold til en sulteløn. For nylig afslørede DR i dokumentaren ”Slaverne i byggebranchen”, hvordan pakistanske og rumænske bygningsarbejdere på store byggerier i Holbæk gennem et år er blevet udnyttet så groft, at Center mod Menneskehandel vurderer det som menneskehandel og tvangsarbejde.
Og allersenest er der sagen om byggeriet af Facebooks nye datacenter i Odense, hvor 115 udenlandske arbejdere fra blandt andet Bulgarien, Moldova, Storbritannien og Irland har arbejdet til lave lønninger og i op til 40 dage i træk.
Det er klokkeklare eksempler på social dumping. Lønninger og arbejdsforhold presses, så arbejdsgiverne kan få udført opgaverne så billigt som muligt. Uanset om der er tale om arbejdstagere fra Filippinerne, Pakistan eller Storbritannien er det simpelthen bare ikke i orden. Når man arbejder i Danmark, skal man arbejde til dansk løn og på danske arbejdsvilkår.
I Socialdemokratiet tager vi kampene. I Europa-Parlamentets beskæftigelsesudvalg og i vores egen europæiske socialdemokratiske gruppe. Vi vinder ikke hver gang, men vi kæmper hver gang.
Men hvad er svarene så? Fra regeringen er svaret, at sænke beløbsgrænsen for udenlandsk arbejdskraft fra lande uden for EU. Men det løser jo ikke noget. Når danske arbejdere mister deres job til fordel for underbetalt udenlandsk arbejdskraft, så er svaret ikke bare at importere mere arbejdskraft, uanset om det er fra EU eller uden for EU.
Et af EU-svarene mod social dumping som er godt på vej, er den nye Europæiske Arbejdsmarkedsmyndighed, som formentlig vil blive vedtaget snart. Her er formålet at skabe fair bevægelighed. Noget vi i Socialdemokratiet har arbejdet for længe.
Men hvad skal myndigheden lave. Det har vi også forslag til. I dag har vi i Socialdemokratiet præsenteret tre konkrete tiltag til opgøren mod social dumping
- En EU-sortliste over virksomheder der har været involveret i bevidst og systematisk social dumping.
- En EU-certificeringsordning der kan verificere virksomheder der har orden i overenskomsten og overholder nationale regler og EU-lovgivning.
- Fælles ID-kort for vandrende eller udstationerede arbejdstagere, med oplysninger om arbejdsgiveren, forsikringsoplysninger og hvordan arbejdstageren er socialt sikret.
Man kan aldrig sige om det er nok eller løser alle problemer, men det er helt sikkert store skridt på vejen. Og alene det at EU gennem arbejdsmarkedsmyndigheden får langt mere fokus på social dumping og kan bistå medlemslande, er et kæmpe skridt
Og så undrer det mig ærlig talt, at andre danske partier der ellers påstår at kere sig om arbejdstagerne slår op i banen. Folkebevægelsen mod EU og Dansk Folkeparti har begge været kritiske over for den nye myndighed, givetvis fordi det i deres verden er lig med mere EU. Men hvad vil de så? De vil ud af EU. Bare ikke lige nu. Det løser jo ikke noget.
Dansk Folkeparti vil afvente og se, hvad der sker med brexit. Og om nogle år kan det så være, at de vil have en folkeafstemning om EU-medlemskabet. Men hvad er svaret på social dumping så indtil da? Tilsyneladende ikke noget.
Og når Folkebevægelsen mod EU selv siger, at Danmark ikke bare kan stoppe social dumping uden at gøre noget ved EU-reglerne, hvordan vil de så gøre det, når de ikke vil styrke EU på området? Udmeldelse af EU er end ikke blandt Folkebevægelsens tre største mærkesager frem mod det kommende valg, så hvis de ikke vil ud men heller ikke styrke EU-indsatsen, hvad vil de så gøre andet end at råbe højt?
Jeg glæder mig over, at vi med arbejdsmarkedsmyndigheden har taget et rigtigt skridt mod bekæmpelse af social dumping. Og så tror jeg på, at de konkrete socialdemokratiske initiativer, kan gøre en forskel. Det er nemlig vigtigt, at de problemer EU skaber, også bliver løst i EU.