Kaos vil fortsætte uendeligt
Gaza er en gigantisk flygtningelejr, frosset fast i en konflikt, der aldrig er blevet løst, men som hele verden helst vil glemme.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Krig handler omat få fjenden til at bøje sig gennem ekstrem magtanvendelse, og de civile i Gaza betaler den højeste pris.
Hvad er Gaza overhovedet? Ikke et land, ikke engang en enklave, ikke anerkendt af nogen. En gigantisk flygtningelejr, frosset fast i en konflikt, der aldrig er blevet løst, men som hele verden helst vil glemme. Gaza er virkelig en absurditet, en skamplet på kloden.
Ingen blandt palæstinenserne og deres støtter tror på Israels uskyld. De kender deres undertrykkere: Som de palæstinensiske menneskerettighedsaktivister fortalte: »Israelerne siger, at vi ikke eksisterer. De behandler os som dyr. Det er Israel, der gør os fortræd, dræber os, besætter os, nægter os frihed, værdighed, uddannelse, sundhed, alt. Ikke Hamas.«
Frihedskamp kan aldrigvindes med terror, spørg selv nordirerne eller baskerne. Men trods bestyrtelsen over Hamas’ terror er den dybe palæstinensiske vrede mod Israel absolut nødvendig at forstå, idet mindste af os, der sidder på tryg afstand. Ellers kan man spørge de få israelere, der har overskud til at forstå den:
For langt de fleste israelere vil det være svært at skelne mellem Hamas og alle palæstinensere og se andet end blindt had til Israel i Gaza eller på Vestbredden.
Må vi insistere: Hamas er en terrorgruppe, inficeret af islamisme og antisemitisme, og mange palæstinensere kan virkelig ikke se det moralske tomrum, Hamas har efterladt i deres frihedskamp.
Men Hamas er ogsåen social organisation; det bliver ofte glemt, men er årsagen til, mange palæstinensere bakker op om Hamas. Men det er hverken rigtigt eller klargørende, hvis man – som den israelske regering og mange i omverdenen – kalder Hamas for en version af Islamisk Stat.
Det giver heller ikke mening at ville ødelægge eller udradere Hamas. Næsten alle i Israel støtter et massivt angreb på terrorgruppen, men der er også stemmer, der advarer mod den illusion, at man kan fjerne Hamas ved at genindtage Gazastriben.
Hvis man senderflere hundredtusinder af israelske soldater ind i Gaza, bliver det et blodbad, men det slutter ikke med det. Der vil blive fostret i titusindvis af nye Hamas-krigere, og krig og kaos vil fortsætte uendeligt.