Nu skal man jo som bekendt aldrig sælge skindet, før bjørnen er skudt
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Om de to mistænkte russere i Skripal-sagen var i England som agenter eller turister, får vi nok aldrig opklaret. Som lægmand, hvis man skulle driste sig til at komme med et ukvalificeret gæt – ud fra udseendet og signalement alene – ville jeg nok aldrig gætte på, at de var to uskyldige turister. Men skinnet kan jo bedrage. Så mon ikke den russiske bjørn endnu en gang klarer frisag.
Vil du have meninger direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste indlæg fra Jyllands-Postens debatsektion én gang i døgnet – klik her, sæt flueben og indtast din mailadresse. Følg også Jyllands-Posten på X.