Samlet signal fra Nato til Rusland
Alle Nato-medlemslande har svaret på de baltiske landes og Polens ønske om øget forsvar.
BRUXELLES
Få tror rigtigt på det. At Rusland har planer om at invadere de baltiske lande eller Polen. Men i sikkerhedspolitik er signaler til venner og fjender en vigtig del af spillet. Derfor var det en meget tilfreds Nato-generalsekretær, der fredag meddelte, at alle 28 medlemmer af alliancen nu bidrager til Natos øgede tilstedeværelse i Central- og Østeuropa.
Bidragene understreger, at alle i Nato bakker op om alliancens måske vigtigste artikel; musketer-eden, der siger, at alle skal komme hinanden til undsætning.
»En for alle, alle for en. 28 for 28. Dette er sand solidaritet i aktion,« lød det fra Fogh under et besøg i Vilnius.
Det er de baltiske lande og Polen, der har anmodet Nato om at bekræfte musketer-eden. Især i de baltiske lande har udviklingen på Krim og i Østukraine af historiske grunde vakt bekymring. Ikke mindst fordi Rusland har vist, at man er i stand til at mobilisere 40.000 soldater på to dage. Det har også fået Nato til at justere sin opfattelse af trusselsbilledet.
Alliancen har allerede øget patruljeringen i Østersøen og i luften. Danmark har bidraget med fire kampfly. Nato er også i gang med at evaluere de kollektive forsvarsplaner og overvejer desuden at indføre flere øvelser i området.
I forhold til den aktuelle udvikling bekræftede Fogh, at Rusland nu har trukket to tredjedele af sine styrker tilbage fra den ukrainske grænse, hvor deres tilstedeværelse har skabt frygt for en russisk invasion. Men den afgående danske generalsekretær advarede om, at russiske tropper stadig er klar til at blive mobiliseret.
»Vi bliver ved med at opfordre Rusland til at ophøre med at støtte væbnede pro-russiske bander og lukke grænsen, så vi ikke ser våben og oprørere krydse ind til Ukraine,« sagde han.