Fortsæt til indhold
Indland

Psykisk syge: Tag penge fra andre syge

Psykisk syge og deres pårørende kræver 2 mia. kr. ekstra til psykiatrien.

Hanne Fall Nielsen

Hvem kan ikke undvære en halv pct.? Sådan spørger de to store foreninger på det psykiatriske område, Sind og Bedre Psykiatri, som helt konkret foreslår at tilføre psykiatrien flere midler ved at hente dem fra andre dele i sundhedsvæsenet.

»Det er et kontroversielt forslag, og vi får måske nogen på ørerne. Men i årevis har vi hørt på løfter om, at psykiatrien skal styrkes og sidestilles med de fysisk syge. Det er bare ikke sket,« siger Knud Kristensen, formand for Sind.

Den halve pct. af udgifterne til de fysisk syge udgør 363 mio. kr. om året, og i 2020 vil det betyde ekstra 2,2 mia. kr. til psykiatrien, hvis modellen bliver indført.

»Vi tror ikke længere på, at der er politisk vilje til at hente penge i forsvaret eller fra en Fermern-bro. Det eneste realistiske er at hente pengene inden for sundhedsvæsenet,« siger formand Ebbe Hemmingsen, Bedre Psykiatri.

Mange uløste problemer

De to foreninger har formuleret et fælles udspil som indspark til regeringens nationale psykiatriplan, som kommer i maj. Ud over forslag til finansiering indeholder det ideer til at bruge de ekstra penge til f.eks. mindre brug af tvang og mere hjælp til psykisk syge med misbrugsproblemer.

I Kræftens Bekæmpelse understreger direktør Leif Vestergaard Pedersen, at der stadig er masser af uløste opgaver på kræftområdet.

»Kræftområdet har også økonomiske udfordringer, men vi kan altid gøre tingene smartere og måske også undvære nogle penge til psykiatrien. Men forudsætningen er, at der ligger en langsigtet plan med prioriterede mål,« siger han.

Sundhedsminister Nick Hækkerup (S) er enig i behovet for flere ressourcer til psykiatrien.

»Men at tage fra andre sygdomsgrupper er ikke en vej at gå. Psykiatrien skal indgå i en prioritering af det samlede sundhedsvæsen,« siger Nick Hækkerup.