Fortsæt til indhold
Aarhus

Aarhusiansk kæmpefærge i Panama-sluse

Ny superfærge fylder op i Panama-kanalen på rejsen fra Tasmanien til Aarhus.

Den aarhusianske superfærge er mere end halvvejs på den 25.000 km lange rejse og befinder sig i øjeblikket midt imellem Stillehavet og Atlanterhavet. Rejsen begyndte d. 21. marts, og den er foregået uden store problemer. Den største udfordring er i øjeblikket Panamakanalen, som er den mellemamerikanske genvej imellem de to verdenshave.

80 km lang er kanalen, og på bredden giver den ikke plads til mere end det mest nødvendige. Derfor foregår indslusningen med tungen lige i munden på kaptajn Jimmy Balle, som har en meter til hver side.

Nok er det en udfordring, men det er også en milepæl for besætningen på 12 mand. For turen er en stor oplevelse. Både fordi det er en sjælden oplevelse for en aarhusiansk sømand. Men også fordi, der langt om længe kommer friske forsyninger om bord.

10.000 km tilbage

Man forventer at få færgen hjem i slutningen af april, og efter en måned er den klar til at medtage passagerer.

Når færgen begynder rutefarten, vil Mols-Linien kunne øge sin kapacitet med 65 pct. Oven i det øges antallet af daglige afgange mellem Jylland og Sjælland med 24.

Tilbage i slusen skal KatExpress igennem tre slusekamre og 26 meter over havets overflade. Derefter skal den ned igen. Den tur forventes at tage ni timer, hvorefter de sidste 10.000 km af rejsen skal overstås.