Ikast Håndbold sikrer førsteplads med flot sejr i Nantes

Emma Friis og Jessica Ryde var fremtrædende figurer, da Ikast Håndbold slog Helle Thomsens Nantes.

Artiklens øverste billede
Landsholdsspilleren Emma Friis strålede med otte mål i Ikasts sejr over Nantes. Arkivfoto: Tariq Mikkel Khan

Ikast Håndbold tromlede søndag videre i European League, der er den næstbedste europæiske turnering. 

Med 33-28 hos Nantes tog midtjyderne sin femte sejr af fem mulige og sikrede sig førstepladsen i gruppe B inden sidste spillerunde. 

Ikast kunne også have sikret førstepladsen med et begrænset nederlag, men holdet var tydeligvis opsat på at fastholde sin stime, og landsholdsspilleren Emma Friis gik med otte mål på ni forsøg forrest målmæssigt. 

Den svenske målvogter Jessica Ryde, der også strålede i 30-20-sejren over Nantes i Ikast, var desuden stærkt spillende med en redningsprocent lige under 40. 

I december blev det offentliggjort, at Ryde efter denne sæson skifter Ikast ud med netop Nantes. Her får hun den tidligere FC Midtjylland-træner Helle Thomsen som chef. 

Søndag fulgte Thomsens hold godt med frem til midten af anden halvleg, hvor Nantes anført af en stærk Lena Grandveau endda førte 23-22. 

Ikast havde dog langt flere strenge at spille på, og det beviste holdet med seks mål i træk uden modsvar, hvilket skabte en føring, der aldrig kom i fare. 

Lørdag har Ikast besøg af norske Fana i sin sidste og betydningsløse gruppekamp. I kvartfinalerne skal holdet op mod enten tyske Borussia Dortmund eller ungarske Siofok.

/ritzau/

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.