Schmeichel åbner op for ny Leicester-kontrakt

»Der er forhandlinger, og alt er positivt lige nu,« siger landsholdets målmand om en forlængelse af sin kontrakt med Leicester. Først vil han dog holde sommerferie.

Artiklens øverste billede
Kasper Schmeichel erkender, at små klubber ofte får plukket de bedste spillere efter en succesfuld sæson. Det kan også ske i Leicester.Foto: Lars Poulsen/Polfoto

Osaka

Mesterskabssæsonen, kåringen som Årets Fodboldspiller i Danmark og masser af individuel ros til Kasper Schmeichel har sat gang i forhandlinger mellem landsholdsmålmanden og Leicester om en ny kontrakt. Det nuværende udløber nemlig i 2018, og ventede parterne med at forlænge med endnu et år, ville truslen om et snarligt kontraktudløb kunne bruges af andre klubber til at købe Schmeichel fri.

Kasper Schmeichel kommer dog ikke til at underskrive en kontrakt umiddelbart efter, at det danske landshold vender tilbage fra Japan.

»Der er forhandlinger, og alt er positivt lige nu, men jeg har denne kamp med landsholdet mod Bulgarien tilbage, og så handler det om at nyde det. Vi har ikke haft tid til at nyde mesterskabet endnu, og jeg synes, at det er meget vigtigt at leve i nuet og nyde det, fordi jeg ved ikke, om jeg nogensinde kommer til at opleve det igen,« siger Kasper Schmeichel.

»Om et par uger begynder jeg så at tænke fremad,« fortsætter han.

I disse dage er der historier om, at Arsenal vil udløse Leicesters store angrebsprofil Jamie Vardys frikøbsklausul til 190 mio. kr., og man har før set mindre hold, som nærmest overpræsterer for dernæst at blive plukket af større klubber.

»Det er sådan, fodbold er. Sker det, så sker det. Jeg ved ikke, om han forlader os, men vores ejere er meget fast besluttede på at beholde alle, og de har aldeles ikke brug for pengene,« siger Kasper Schmeichel med henvisning til Leicesters voldsomt rige ejer fra Thailand.

Kasper Schmeichel håber i den sammenhæng, at profilerne bliver i klubben.

»Vil folk forlade os, er det op til dem, men jeg håber, at alle bliver, fordi vi har et fantastisk hold. Et sammensat mandskab der kender hinanden rigtig godt med et suverænt samarbejde på og uden for banen,« siger han.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.