Fortsæt til indhold
Fodbold

David Nielsens spillegæld syltet

Danske Spil har ikke inddraget de 1,2 millioner kroner, som den tidligere AaB-spiller David Nielsen skylder. Han mener selv, at gælden er eftergivet, men Danske Spil er ikke enig.

Dansk Tipstjeneste (nu Danske Spil) har aldrig fået de 1,2 millioner kroner, som fodboldspilleren David Nielsen i 2004 spillede op i løbet af to måneder.

Noget peger på, at det statsejede danske spilleselskab heller ikke ønsker at vide af dem.

I alt brugte den daværende AaB-spiller 1,6 millioner kroner i en af Danske Spils boder, Spilleboxen i Aalborg, men han betalte kun de 400.000 kroner.

I sin bog ”Sorte Svin” skriver David Nielsen blandt andet følgende:

»Jeg har pengene, men betaler aldrig min gæld på 1,2 millioner kroner. Dansk Tipstjeneste er tilfreds med, at sagen er blevet lukket i medierne og vil ikke vide af pengene,« skriver David Nielsen.

I 2004, da sagen rullede, var den engelske bookmaker Ladbrokes på vej ind på det danske marked for at bryde Danske Spils monopol.

Frygt for ludomani
Det danske spilleselskab forsvarede sit monopol ved blandt andet at hævde, at Danske Spils øvre grænse for spil ikke fandtes hos Ladbrokes, hvorefter risikoen for at udvikle ludomaner i Danmark ville forøges betydeligt, hvis staten lukkede udenlandske bookmakere ind.

Samtidig kom det så frem, at David Nielsen i løbet af to måneder på kredit havde spillet 1,6 millioner kroner op hos en af Danske Spils forhandlere.

»Du skal bare glemme det ……Tipstjenesten gider ikke forbindes med ludomani, nu hvor sagen med Ladbrokes kører,« siger David Nielsens advokat, ifølge ”Sorte Svin”, til sin klient.

Noget tyder på, at det er en korrekt gengivelse. At Danske Spil har villet lukke sagen og derfor ikke har krævet sine penge.

Forhandleren skylder
Gælden på 1,2 millioner kroner er ikke en sag mellem David Nielsen og Danske Spil. Det er en sag mellem forhandleren i Spilleboxen og Danske Spil.

»Vi har ikke eftergivet nogen penge. Spilleboxens tidligere indehaver skylder os stadig et stort beløb,« siger informationschef i Danske Spil, Thomas Rørsig.

Hvornår har han sidst afdraget sin gæld?

»Det ved jeg ikke. Så detaljeret er jeg ikke inde i sagen.«

Ifølge David Nielsen eftergav I pengene for at slippe for mere omtale. Den oplysning fra hans bog er altså løgn?

»Ja, den oplysning er ikke korrekt.«

Ifølge Jyllands-Postens oplysninger har Danske Spil imidlertid ikke opkrævet én eneste krone hos den tidligere forhandler.

Af samme grund har David Nielsen heller ikke betalt sin gæld til forhandleren. Sagen synes ude af verden. Men Danske Spil, og dermed staten, har aldrig fået de 1,2 millioner kroner.

Den tidligere indehaver fra Spilleboxen ønsker ikke at kommentere Jyllands-Postens oplysninger, mens det ikke har været muligt at få David Nielsen i tale.

LÆS OGSÅ: »Du tør jo ikke skrive den bog«