William Kvist træder ud af Parkens bestyrelse

Siden 2019 har William Kvist været i bestyrelsen i Parken, men nu er han uønsket, skriver han på Facebook.

Artiklens øverste billede
William Kvist. Arkivfoto: Jens Dresling

Den tidligere fodboldspiller William Kvist er færdig i Parken Sport & Entertainments (PSE) bestyrelse.

Det oplyser fodboldklubben FC København, som er ejet af PSE, på sin hjemmeside tirsdag.

William Kvist har siddet i bestyrelsen siden 2019 og har også i en periode været fungerende sportslig leder i FCK.

Men når der er generalforsamling i PSE 21. april, stiller den tidligere FCK-anfører og landsholdsspiller ikke op til genvalg.

- F.C. København er inde i en rivende positiv udvikling både kommercielt og sportsligt, så nu vil vi i bestyrelsen starte arbejdet for at finde en ny kandidat til bestyrelsen, siger bestyrelsesformand Allan Agerholm.

- Her vil vi have fokus på at finde en med stor erfaring og international indsigt i fodboldbranchen for at sikre, at vi også fremadrettet har de kompetencer i bestyrelsen, siger han.

William Kvist skriver selv på Facebook, at han er blevet bedt om at trække sig.

- Ejerkredsen ønsker ikke længere min tilstedeværelse. Jeg forstår deres ønske. For jeg har ikke været nem at have i bestyrelsen, skriver Kvist.

Han fortæller, at han har kæmpet for, at der ikke skal betales udbytte til aktionærer, når klubbens træningsanlæg trænger til en kærlig hånd, og når tribunerne i Parken er medtagede.

- Den kamp har jeg ikke kunnet vinde. Uanset hvor hårdt jeg har tacklet igennem. Nu må andre tage over. Mit officielle bidrag til klubben slutter her. Men min kærlighed har ingen ende, skriver han.

William Kvist spillede i løbet af sin karriere næsten 400 kampe for FCK, hvor han var ad to omgange. Han satte fodboldstøvlerne på hylden i sommeren 2019.

Kort derefter blev han valgt ind i bestyrelsen hos PSE, som for nylig har udskilt fodboldklubben FCK i et selvstændigt selskab.

I oktober 2020 var William Kvist med til at bestemme, at Ståle Solbakken skulle fyres som manager i FCK. I den forbindelse blev han selv indsat som midlertidig sportslig leder.

Det var dermed ham, der stod i spidsen for ansættelsen af Jess Thorup som cheftræner i november 2020.

I kølvandet på sin fyring var Ståle Solbakken ude med kritik af PSE-bestyrelsen, som ifølge ham manglede fodboldfaglig tyngde - også efter at William Kvist trådte ind i den.

William Kvist blev i foråret 2021 erstattet som sportslig ansvarlig, da FCK hyrede Peter ”PC” Christiansen som sportsdirektør.

Siden da har klubben sagt farvel til flere af de medarbejdere, som William Kvist hyrede i sin tid som sportslig ansvarlig. Det gælder blandt andre mentaltræner Christian Engell og analytiker Mounir Akhiat.

Inden længe er det så William Kvist, der selv er fortid i klubben, som han har repræsenteret gennem en lang årrække.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.