Fortsæt til indhold
Politik

Malou Aamund løber fra valgløfte

Sidstankomne venstrekvinde Malou Aamund vil ikke sende regeringen i mindretal ved at stå fast på sine valgløfter om øremærket barsel til fædre.

Kilde: Fyens Stifttidende

I dag kalder Malou Aamund forslaget "formynderisk" og vil stemme nej, når oppositionen senere på året vil tvinge regeringen til stemmeknapperne for at synliggøre løftebruddet.

- Jeg stemmer i mod beslutningsforslaget. Jeg kan ikke gå ind for det længere, siger hun til Fyens Stiftstidende.

Dermed kan statsministeren ånde lettet op, for havde Malou Aamund stået ved sin overbevisning om øremærket barsel, kunne hun have skabt samme højspændte situation, som da sagen om asylbørnene var på nippet til at sende regeringen i mindretal - kun reddet af Ny Alliances politiske u-vending.

- Det har været en erkendelsesproces, men jeg var nødt til at reagere på alle de mails, jeg har fået, hvor familier fortæller, at de ikke kan få det til at hænge økonomisk sammen, hvis barslen øremærkes til far, lyder forklaringen fra Malou Aamund, der som alternativt foreslår, at virksomheder skal udstyres med et "balancecertifikat", der blandt andet sikrer mænd barsel.

S: Vælgerbedrag

Oppositionen har netop januar i samlet flok fremsat et forslag om 12 ugers øremærket barsel til mænd, og selv om man er klar over at der - med Aamund holdningsskifte - ikke er flertal for det, så forarger det Socialdemokratiet ligestillingsordfører Anne-Marie Meldgaard, at det netop falder med hendes stemme.

- Det er vælgerbedrag og simpelthen for slapt. Vi vil tvinge regeringen i salen til en afstemning om dette, så det bliver synligt, at Malou Aamund er blevet tvunget til at skiftet holdning. Malou Aamund skal ristes for det her, siger Anne-Marie Meldgaard, der påpeger, at hun også selv for nylig i en pensionssag stemte mod sit parti.

- Det kræver altså et vist mod. Det har hun åbenbart ikke, siger hun.