Fortsæt til indhold
Mad & Vin

Dyr light-mayonnaise flopper i test

Sej og gummiagtig. Sådan bliver den dyreste let-mayonnaise beskrevet i Søndagsavisens nye blindtest af kaloriefattige mayonnaiser. En række billige light-produkter er til gengæld overraskende gode.

Maria Stove

Når der skal ægte mayonnaise på bordet, bør du hive de store mønter frem og investere i et glas Hellmann’s Real Mayonnaise. Det viste Søndagsavisens smagstest af ni forskellige fuldfede mayonnaiser sidste år. Prisen på knap 29 kr. for et glas med 400 g er godt givet ud, ifølge bedømmelsen.

Hellman’s light-udgave er gummiagtig

Du skal dog ikke overveje at smide det samme beløb efter light-udgaven fra samme mærke. I en ny test af otte lette mayonnaise-varianter får Hellmans Light Mayonnaise, der også koster knap 29 kr. pr. glas a 400 g, lutter ris af Søndagsavisens dommerpanel.

”Den har en meget vedvarende og dominerede eftersmag. Og så er den virkelig skarp i smagen. Den skal man altså ikke have for meget af, ” siger den ene smagsdommer, Michael René, der er lektor i sensorik og kvalitetsanalyser af fødevarer ved Professionshøjskolen Metropol, til Søndagsavisen.

Konsistensen bliver beskrevet som sej og gummiagtig – og ikke cremet som en god mayonnaise bør være.

Nettos let-mayonnaise er cremet og fyldig

Netto kan til gengæld glæde sig over at have ramt plet med sin lette mayonnaise af mærket Salatmesteren. For kun knap 9 kr. pr. flaske med 400 g, får du en mayonnaise, der kommer meget tæt på den rigtige fuldfede slags.

”Den har en god, skarp syrlighed, og jeg kan fange svage sennepstoner. Den er cremet og fyldig i munden, og holder formen godt, ” siger smagsdommer Michael Rene om Nettos billige light-mayonnaise.

Også flere andre af de billige produkter i testen klarer sig godt. Blandt andet Faktas, der ifølge dommerne har en ”fornuftig smag af æggeblomme”.

Følgende produkter er blevet testet:

• Vilé Light Mayonnaise fra Lidl

• Graasten Light Mayonnaise (fås flere steder)

• Salatmesteren Let Mayonnaise fra Netto

• Hellmans Light Mayonnaise (fås flere steder)

• K-Salat Let Mayonnaise (fås flere steder)

• Delicato Let Mayonnaise fra Aldi

• Light Mayonnaise fra Fakta

• Rema 1000 Mayonnaise Light

Sådan er testen udført:

Søndagsavisen har indkøbt otte forskellige typer let-mayonnaise og har præsenteret dem for et smagspanel i en blindsmagning. Dommerne i panelet var Michael René, der er lektor i sensorik og kvalitetsanalyser af fødevarer ved Professionshøjskolen Metropol og Jannie Thorsteinsdottir, der er studerende ved ernæring og sundhed samme sted.

Panelet blev bedt om at vurdere produkterne på smag, eventuel bismag, duft, udseende og konsistens.

Læs hele testen af let-mayonnaise på søndagsavisen.dk