Fortsæt til indhold
Mad & Vin

Vi spiser for mange frøer

<p>Nogle kysser frøen, men flere og flere sætter tænderne i frøens lår, så nu er frøer blevet en truet dyreart.</p>

Op mod en milliard frøer bliver hvert år fanget, solgt og spist af mennesker, som sætter pris på frølår i hvidvinsauce, frølår i karry, fritterede frølår eller andre delikate retter med frø som hovedingrediens.

Omfanget af frø-spiseriet er anslået ved analysere handelstal. Tallene skal dog tages med et gran salt, skriver BBC News, for de er behæftet med en vis usikkerhed.

Frankrig og USA er de to største importører af frøer. Derudover er det specielt i østasiatiske lande, at frølår er en favoritspise.

Cirka en tredjedel af alle amfibier er på listen er truede dyrearter.

I skolekantiner

Ifølge ny forskning, som bliver offentliggjort i det kommende nummer af tidsskriftet Conservation Biology, vurderes det, at den verdensomspændende handel med frøer hidtil har været undervurderet.

"Frølår er på menuen i skolekantiner i Europa, de sælges i markedsboder i Asien og er en delikatesse på restauranter over hele verden," siger Corey Bradshaw fra Adelaide University in Australia.

Amfibier - altså dyr, som lever både i vand og på land, bl.a. frøer - er truet af sygdomme og klimaforandringer.

"De er i forvejen blandt de mest truede dyr, og det gør ikke situationen bedre, at mennesket har fået smag for frølår," siger Corey Bradshaw.

Ifølge de australske forskere skiller Indonesien sig ud som både den største eksportør af frøer - 5.000 tons om året - og den største forbruger af frøer