Fortsæt til indhold
Digitalt

Vælg rigtigt, når du køber bærbar pc

Skal du have en ultratynd bærbar computer, eller har du i virkeligheden brug for noget helt andet? Vi hjælper dig her med at beslutte, hvilken Windows-computer, der er bedst, næste gang du skal udskifte.

Aksel Brinck, Datatid

Når vi om et halvt års tid får mulighed for at opgradere til Windows 10, vil vi møde et styresystem, som mere end nogensinde er uafhængigt af platformen. Det vil være det samme styresystem uanset, om det er lagt ned i en bærbar computer, en smartphone eller en tablet. Det siger meget om, hvordan computermarkedet – og dit valg af den næste computer – ser ud i dag. Der er flere muligheder end nogensinde.

For skal du have en bærbar computer? Eller måske en supertynd ultrabook? Eller er dine behov ligeså godt dækket ind af en tablet?

Der er også dukket hybridcomputere op, 2-i-1, som kan forvandles til tablets – det er måske sådan en?

Her kigger vi på fire computertyper, som hver især opfylder forskellige behov, men som også kan de samme basale ting.

Det gælder også tablets. De er måske ikke helt så egnede til skrivearbejde som pc’erne, men i dag kan du få en fuld Microsoft Office-pakke til Windows-tablets og en næsten komplet pakke til Android- og iOS-tablets.

Så integrationen mellem platformene skrider langsomt, men stensikkert frem.

Ultrabook – den fladeste løsning

Mange tynde bærbare computere har betegnelsen Ultrabook. Hvad du måske ikke har tænkt over, er at det er et varemærke fra Intel, og det er Intel, som definerer, hvad der skal til, for at en computer kan godkendes som Ultrabook.

Definitionen ændres løbende i takt med den tekniske udvikling inden for Intels processorer, men i skrivende stund er kravene blandt andet, at computere med Intel Core-processorer og en 13,3”-skærm ikke må være højere end 18 mm (dog 23 mm for 2-i-1-Ultrabooks), at batteriet skal give mindst 5 timers normal arbejdstid, at den skal vågne fra slumretilstand på 7 sekunder, og at der er USB 3.0 eller Thunderbolt-porte.

Alt dette betyder i praksis, at ud over et ekstremt slankt design, der ser knaldgodt ud, så får du en let og hurtig maskine, men den er af pladshensyn uden traditionel harddisk eller porte, der fylder for meget (for eksempel ethernet-port). I stedet går du på nettet trådløst, og du gemmer dine data i et elektronisk ssd-lager. Lagerpladsen er dyrere pr. GB end på traditionelle harddiske. Til gengæld gør SSD-drev hele computeren hurtigere.

Der findes også tynde computere – endog meget tynde – som enten ikke lever op til Intels definition, eller hvor producenten ikke har ønsket at få prædikatet Ultrabook (for eksempel Apple MacBook Air). Generelt er de bærbare computere blevet meget tyndere de senere år, så måske varer det ikke så længe, før særlige prædikater er uden betydning. Og det er egentlig også det, Intel ville opnå med sin Ultrabook-definition: At sætte skub i udviklingen inden for bærbare Windows-pc’er, så de rummer den nyeste teknologi og får en ny, mere tidssvarende formfaktor.

2-i-1-computer – både computer og tablet

Med introduktionen af Windows 8 skete der også en masse nyt inden for de bærbare pc’er. Blandt nyhederne var 2-i-1-computerne, der kan fungere som både pc og tablet – man klikker blot skærmdelen fra tastaturdelen. Disse computere har selvfølgelig alle sammen touchskærm ligesom tablets, også en af de ting, Windows 8 gjorde realistiske.

De fleste af disse computere er lavet, så skærmen kan klikkes af og på med hængsler eller magneter. Nogle af dem har også skærme, der kan vendes, mens de sidder fast i tastaturet, der så kommer til at fungere som fod for skærmen. Hvis skærmen ikke kan tages af, kaldes disse computere for konvertible.

Hvis du nyder at sidde i sofaen eller lænestolen derhjemme og med det ene øje tjekke mail, netnyheder eller andet på en tablet, mens du kigger tv med det andet øje, så kan du overveje 2-i-1-løsningen. Især hvis du ikke kan undvære din bærbare pc som arbejdsredskab. For selv om denne type er dyrere end en traditionel bærbar pc, så er den billigere, end hvis du både skal købe en separat tablet og en separat bærbar.

Den traditionelle bærbare pc – stadig et hit

Den er blevet dødsdømt mange gange, den traditionelle bærbare pc. Salgstallene har da også været vigende de seneste år. Men det har ikke været den første færd mod graven, slet ikke. Andre computertyper har overtaget noget af denne computertypes marked, men samtidig har den fundet sin egen niche.

Først og fremmest er vi jo mange, der ikke altid vil ofre mange tusinde kroner på en computer. Og skal du have en rigtig billig Windows-pc er det i denne kategori, du finder dem. Det betyder ikke, at det er dårlige computere. Prisbillige bærbare har i dag specifikationer, der kan matche de dyre modeller, som blev solgt for 3-4 år siden. Deres svaghed er snarere det fysiske og mekaniske: Kabinettet er spinkelt og sårbart, tasterne er ikke så holdbare og rare at skrive på som på dyrere modeller, og skærmkvaliteten er acceptabel, men ikke imponerende.

Dyrere, traditionelle bærbare har ikke disse skavanker. Og selv om de med årene er blevet tyndere, har mange af dem stadig plads til et optisk drev – dvd eller Blu-Ray – så hvis du ikke vil have besværet med at tilslutte et eksternt drev, når du for eksempel skal se en diskbaseret film eller lave backup på en dvd, så er det sådan en computer, du skal have. Mange af dem tilbyder også touchskærm, så det er bestemt ikke maskiner, der har tabt teknologikrigen.

Tablet – den lette enhed

Tablets har mange indlysende fordele. Men en af styrkerne er, at du kan få myriader af software-applikationer, apps. Appsene er herlige til underholdning og praktiske formål. Du kan endda få Microsoft Office-programmerne som apps til både iPads og Android-tablets. Og derfor kan tabletten være et reelt alternativ til computeren for mange mennesker.

Tabletten er dog ikke komplet erstatning for en computer. Fingerstyringen direkte på skærmen duer ikke rigtig til seriøst arbejde i længere tid. Du bliver hurtigt træt af at skrive på tablettens skærmtastatur. Du kan tilslutte et eksternt tastatur, men det har ikke altid samme kvalitet som gode laptop-tastaturer.

Du skal vælge en separat tablet, hvis du går efter den ultimative tablet-oplevelse, som 2-i-1-computernes tablet-del ikke kan levere, og samtidig er parat til også at ofre pengene på en bærbar computer, hvor tastaturet er behageligt at arbejde med i mange timer.

Mange er begejstrede for deres iPad eller Android-tablet, men foretrækker en Windows-baseret pc ved siden af som det seriøse værktøj. De må så leve med, at integrationen mellem en Windows-enhed (pc’en) og en iOS- eller Android-enhed (tabletten) ikke er så fuldendt, som den vil være i for eksempel en 2-i-1-computer, hvor alt er Windows-baseret.