Test: Antivirus belaster din pc
Østrigsk test har undersøgt 16 programmer. Læs her, hvordan dit program klarede sig i testen.
Det fyger med advarsler om virus-varianter, spyware, malware og om hackere, der vil overtage din netbank eller din identitet.
Ofte kommer de fra producenterne af antivirusprogrammer, og de har selvfølgelig en økonomisk interesse i at forskrække dig og dermed få dig til at købe en ny og forbedret version af deres software. Når der så er gået et år, skal du købe en ny version, som kan holde et år mere, indtil du igen skal købe en ny version.
Antivirusprogrammer, og software i det hele taget, er en skrue, der hele tiden kan få en omgang mere, og alle deres kvaliteter til trods, er det også en voksende belastning af din pc. Det kræver nemlig store ressourcer at have antivirusprogrammer kørende i "baggrunden", som det hedder.
Kopiering påvirkes mest
Hvor meget programmerne belaster din pc, har den østrigske non-profit organisation AV-Comparatives med hjemsted i Innsbruck undersøgt gennem forskellige test i årets løb. Nu har organisationen netop offentliggjort en samlet rapport oved 16 antivirusprogrammer.
AV-Comparatives har undersøgt, i hvor høj grad programmerne påvirker pc'ernes ydelse, når det drejer sig om daglige opgaver som kopiering af filer, komprimering og udpakning af filer, konvertering af multimediefiler, installation og afinstallation af programmer, download af filer fra nettet og start af programmer.
Den største nedgang i ydelsen er registreret ved kopiering af filer, som kan tage 25-50 pct. længere tid med et antivirusprogram installeret end uden et antivirusprogram. Ved alle andre opgaver tog opgaverne mindre end 25 pct. ekstra tid. Du kan læse hele testen hos AV-Comparatives.
16 programmer testet
Organisationen understreger, at testen kun har set på, hvordan antivirusprogrammerne belaster pc'erne. Det er altså ikke en bedømmelse af, hvor godt de samme programmer gør deres arbejde. AV-Comparatives har testet 16 programmer på en pc med en Intel Core 2 Duo E8300 processor, 2 Gb ram og med Windows XP med servicepakke 3 som styresystem. Alle antivirus-programmer er installeret med producentens standardindstillinger.
Den østrigske organisation har under et fundet frem til, at programmet Avira belaster pc'erne mindst fulgt af Kingsoft og F-Secure. Men alligevel kårer østrigerne antivirusprogrammet Symantec Norton Anti-Virus 2010 som "Årets produkt" 2009. Det skyldes, at man i den kåring også har lagt vægt på, hvor godt programmet er til at fjerne eksempelvis såkaldt malware.
Hold din pc i form
AV-Comparatives har også nogle råd til, hvordan du kan holde din pc i form. Du skal:
Afinstallere software, som du alligevel ikke bruger.
Defragmentere din harddisk jævnligt.
Holde al din software opdateret med de nyeste versioner.
Læs også: Hackere kan overtage din netbank