Fortsæt til indhold
Digitalt

Hjælp, jeg bliver bombarderet med spam

<p>Min pc bombarderes hver dag med spam - ofte op imod 200 stk.</p>

Kristian Halskov

Jeg har installeret et spamfilter, men trods det drøner de ind hos mig hver dag.

Er det eneste effektive middel at skifte e-mail-adresse?

V.L.

SVAR:

Desværre, ja.

I Microsoft Outlook (den professionelle udgave af Microsofts e-mail-program) findes en funktion, hvor man kan markere e-mail-afsendere som uønskede. Det er et større arbejde at gøre det, hver gang man modtager en sending spam, og det hjælper kun i begrænset omfang, idet afsenderne af spam-mails skifter afsenderadresse hele tiden.

I Outlook Express findes denne mulighed slet ikke. Så her er en ny e-mail-adresse eneste måde at komme af med de usædvanlig mange spam-mails på, når det almindelige opdaterede spam-filter ikke kan holde dem væk.

Når først ens e-mail-adresse er distribueret på så mange spam-mailinglister, at der ankommer mere end 40-50 spam-mails dagligt, er det på høje tid at skifte e-mail-adresse.

Eventuelt kan De beholde Deres nuværende e-mail-adresse sideløbende med en ny, indtil De er sikker på, at alle venner og bekendte har registreret Deres nye e-mailadresse. Derefter kan De slette deres nuværende e-mail-adresse og forhåbentlig slippe for mere spam. I en tid, i hvert fald.

Den tid kan blive meget lang, hvis De følger nogle enkle råd:

1) Undlad at oplyse Deres nye e-mailadresse til andre end dem, De stoler fuldkommen på, som f.eks. bank og seriøse virksomheder og organisationer på internettet.

2) Opret en ekstra e-mail-adresse på en af de gratis internet-mail-tjenester, f.eks. hotmail, google, jubii m.fl. Og brug denne adresse de gange, De ikke er helt tryg ved at oplyse Deres private e-mail-adresse.

Den pågældende internet-mail-tjeneste kan De indstille til automatisk at videresende mail til Deres "rigtige", private e-mail-adresse. Og hvis der begynder at komme for meget spam via den webbaserede mail-tjeneste, kan De blot lukke den gratis e-mail-konto ned og oprette en ny under et andet navn.

3) Tag som hovedregel ALDRIG imod et tilsyneladende godt tilbud fra ukendte websider om at kunne hente gratis software eller lignende, hvor kravet blot er, at man oplyser sin e-mail-adresse, før download kan ske.

Ens e-mail-adresse er penge værd, og der er en grund til, at mange internetsider forsøger at lokke den fra Dem. Hvis det ikke kan være anderledes, så giv pågældende internetside Deres webmail-adresse.

4) Deltag heller ikke i konkurrencer på internettet, hvor De ikke kender og stoler på udbyderen. Og tjek, at der ikke i konkurrencebetingelserne står, at man med sin deltagelse samtidig giver tilladelse til, at ens e-mail-adresse må blive brugt i markedsføringsøjemed.

5) Oplys som hovedregel heller ALDRIG den rigtige e-mail-adresse på offentlige chatsteder, opslagstavler og nyhedsgrupper, der er åbne for alle.

Spam-udbyderne har søgemaskiner, der afsøger den slags nyhedsgrupper for e-mail-adresser. Kamuflér i stedet e-mailadressen, således at levende personer, der skal kunne skrive tilbage, godt kan regne den rigtige e-mail-adresse ud, men de automatiske spam-søgemaskiner ikke kan.

Eksempel: I stedet for at oplyse en rigtig e-mail-adresse som f.eks. poul@emailpost.dk på åbne nyhedsgrupper og andre åbne internetsider, så skriv i stedet f.eks. poulFJERN_DETTE@emailpost.dk

6) Sørg for opdateret antivirusprogram.

Og måske hjælper intet af dette. For hvis Deres e-mail-adresse står i adressebogen på computeren hos en af Deres bekendte, og vedkommende ikke har opdateret antivirusbeskyttelse, kan der havne et ondsindet program hos vedkommendes computer, som videresender alle kontaktbogens navne og adresser på vedkommendes computer til spam-firmaer ude på internettet.