• For abonnenter

Madanmeldelse: Hipt vandhul i Aarhus serverer vodkashots, funky naturvin og kulinarisk anarki for alle pengene

Anmeldelse: På Bardok ved åen i Aarhus kan man svælge i skramlet råhygge, østeuropæisk brændevin og eksotiske deleretter fra det lille, anarkistiske bistrokøkken. Det er sjovt, larmende og herligt anderledes. Og for det meste en velsmagende oplevelse.

Artiklens øverste billede
Bardok holder til på Åboulevarden i det centrale Aarhus og drives af restauratørerne Martin Fryd, Mads Schriver og Daniele Antonelli. Foto: Stine Schjøtler

Bardok

Åboulevarden 51, 8000 Aarhus C

Vi var havnet midt i et skønt lille gedemarked. Bardok var stuvende fyldt med glade mennesker, hovedsageligt unge i 20’erne, kærestepar og snakkesaglige slyngveninder, der sad som sild i en tønde og råbte til hinanden for at trænge igennem det muntre spektakel, der var givet fri under rislampernes diffuse skær, mens naturvinen flød ved de spraglede borde.

Bardok betyder noget a la uorden på russisk, hvis man staver det lidt anderledes, som der står skrevet på hjemmesiden, og den udlægning var en ganske præcis beskrivelse af stedet, da vi ankom til vores sene seating en råkold aften midt på ugen.

Her er hverken stofservietter, mineralvand på flaske eller herredyr håndsæbe ude på toilettet. Snarere en charmerende form for kaos. Man spiser af slidte bliktallerkener og lever med den håbløse akustik, og at man sidder klemt og risikerer at sidde i træk, som min ledsager gjorde det, når det rygende folk vandrede ud og ind i fast rutefart. Han sad lige klos op ad døren. 

Man bør også medbringe tålmodighed med den joviale, men travle og ikke altid lige opmærksomme betjening. Ellers skal man blive væk.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.