Fortsæt til indhold
Musik

Rammstein kommer til Danmark

Fængslet i Horsens får i slutningen af maj 2017 besøg af det berømte og berygtede østberlinske rockband Rammstein

Det tyske metalband Rammstein besøger Fængslet i Horsens kristi himmelfartsdag torsdag den 25. maj.

Det offentliggjorde bandet fra Østberlin i dag, da bandet på deres hjemmeside afslørede de første otte spillesteder for deres turné i 2017.

Den seksmands store gruppe, som udgør Rammstein, har ikke udgivet et nyt album siden "Liebe ist für alle da" i 2009, men et nyt album er på vej, så det kan det danske publikum sandsynligvis se frem til at høre for fuld udblæsning i slutningen af maj.

Rammstein, der er kendt for tung rock - det bandet selv kalder tanz metal - samt brandfarlige sceneshows, gav senest dansk koncert i juni i år på Tinderbox Festival i Odense. Men ellers har bandet ikke besøgt Danmark siden 2011, hvor bandet gav to danske koncerter to dage i træk.

Kristi himmelfartsdag vil Horsens blive fyldes med tung tysk rock, når Rammsteins turné lægger vejen forbi det Fængslet i den jyske by den 25. maj. Foto: Helle Arensbak

Dengang spillede de i Forum i København og i Boxen i Herning.

Billetsalget til koncerten i Fænglset i Horsens begynder mandag den 28. november klokken 10. Billetterne vil koste 695 kroner.