Arrangør får store øretæver for »amatøragtig« og »farlig« AC/DC-koncert
Koncertgæsterne er absolut ikke tilfredse med Live Nations håndtering af koncerten på Ceres Park i Aarhus.
Kaoslignende tilstande før, under og efter koncerten, ingen vagter i syne, for mange mennesker på tribunerne og asen og masen i flaskehalse ved indgangen.
Det er publikums dom over arrangøren Live Nation efter søndag aftens AC/DC-koncert i Ceres Park i Aarhus, hvor 46.000 mennesker var samlet for at høre rocklegenderne med Axl Rose i forgrunden.
På Live Nations Facebook-side er de vrede kommentarer både søndag aften og tidligt mandag morgen rullet ind fra utilfredse koncertgæster, som mener, at situationen til tider udviklede sig direkte farligt.
»Jeres håndtering af AC/DC i Aarhus er den til dato farligste ting, jeg har oplevet. I vælger at bruge en udgang til 48.000 mennesker, udgangen var ca. 10 meter bred, eller lidt mindre. Jeg følte oprigtigt, at mit liv var i fare op til flere gange. Der var stort set ingen vagter, der var ingen vandposter, der var ingen logistisk koordinering fra jeres side af,« skriver Martin Angelo Sunesen til Live Nation.
Det var ikke gæsternes sikkerhed og oplevelse, som var i højsædet, snarere pengemændenes griskhed.
Publikum er især gale over de lange flaskehalse omkring ind- og udgange, som gjorde køen ind til koncerten ekstremt lang og pressede en stor del af koncertgængerne sammen på meget lidt plads. Derudover var der ingen til at tjekke billetter, så der var frit slag i forhold til, hvor man ville placere sig på stadion. Det gav farlige situationer på tribunerne.
»Det væltede op på tribunerne med folk fra plænen, da der ikke skulle vises billet nogle steder. Dette resulterede i ALT for mange mennesker på tribunerne, hvor folk stod op både nede foran og oppe bagved og sad på trapperne, hvor flugtvejene var blokerede,« skriver Randi Davis Foldbjerg.
Jyllands-Postens anmelder, Peter Schollert, har i sin anmeldelse påpeget de kaotiske tilstande.
»Trapperne på begge sider af, hvor jeg sad, var langt størstedelen af koncerten præget af trafikprop. Det var nærmest umuligt at komme ned til en siddeplads eller videre til ståpladserne på grønsværen, og det var ikke lettere at komme den anden vej – til ølsalg og toiletter. Mange forsøgte, en del opgav, nogle fik overbalance og blev forskrækket, mens andre endte med at gå en alternativ tur via en siddeplads pr. række,« skriver han i sin anmeldelse af koncerten, som han i øvrigt giver fire stjerner.
Steffen Jungersen, som er BT's rockanmelder, kalder i sin anmeldelse Aarhus-koncerten for »det ringeste arrangement i min karriere«.
Østjyllands Politi oplyste søndag aften til ritzau, at der ikke blev foretaget anholdelser, og at ingen kom til skade under koncerten.