Fortsæt til indhold
Musik

Volbeat: Live: Sold Out! (Dvd)

De danske hårdrock-himmelstormere Volbeat gør status over et succesfuldt år med live-dvd.

Volbeat:

Live: Sold Out!

Target

Efter klasse-udgivelserne ”The Strength/The Sound/The Songs” og ”Rock The Rebel/Metal The Devil” er vi mange, der håber, at Volbeat vil kunne slå igennem i den helt store stil.

Her har vi nemlig endelig et band, der lader til at kunne tage springet over Atlanten, og ikke mindst lader til at kunne komme lige så elegant tilbage igen.

Med deres let genkendelige og ret egensindige mellemting mellem metaldyder og sangskrivning hentet i 1950’erne og 1960’ernes skattekiste, kan Volbeat gøre det i USA.

Danmark i udpræget grad og Europa i lidt mindre grad har i det forløbne år måtte lade sig nedlægge af den sympatiske firebande og deres svælgen i tonstunge rytmer, intelligent historiefortælling og svært iørefaldende omkvæd.

Opvarmning for Metallica, platinsalg af ”Rock The Rebel/Metal The Devil” og efterfølgende kåring af ”The Gardens Tale” som årets lytterhit på P3 taler for sig selv. Så langt, så godt.

Peger frem - og tilbage

Nu er tiden så kommet til bandets første DVD-udgivelse, og ”Live: Sold Out!” peger på sin vis både tilbage og frem i tiden.

Udgivelsen er delt i to hoveddele; en live-del og en lang dokumentar-del.

Live-delen peger tilbage og består af 19 numre optaget i løbet af det forløbne år.

Den indeholder optrædener i Vega, i små tyske klubber og ved de store festivaler ”Summer Breeze”, ”With Full Force” og headbanger-paradiset ”Wacken Open Air”.

Derudover er enkelte numre klippet sammen af forskellige optrædener, og selv om der i omslaget bliver gjort opmærksom på dette, så understreger det, at DVD’en ikke giver noget lydmæssigt sandhedsbillede af en live-koncert.

Men pyt med det – Volbeat har ikke noget at skulle græmme sig over, hvad det angår.

Der afsluttes med bandets fem musikvideoer og et billedgalleri.

En typisk skive til at sætte på, når der skal kværnes øl med gutterne, og et godt vidnesbyrd om hvilken energi Volbeat kan generere. Hverken mere eller mindre.

Navn, alder, yndlingssang

Dokumentarfilmen derimod er en anden størrelse, og nok næppe noget man gider indtage meget mere end en enkelt gang. Her bliver hvert bandmedlem interviewet omkring alt muligt vedrørende bandet.

Hvad de lavede inden, hvem der skriver sangene og hvordan, hvordan det er at være berømt i Danmark, hvordan det er at være på turné, yndlings-Volbeat-sang og så videre og så videre.

Den slags oplysninger som man kan nøjes med at få at vide en gang.

Det bliver en anelse kedsommeligt i længden, specielt krydsklipningen mellem interview og live-optagelserne.

Hvis man, som denne anmelder gjorde, ser Live-DVD’en lige inden dokumentaren, så genkender man hurtigt klippene.

Til udlandet

Overordnet er det tydeligt, at ”Live: Sold Out!” ikke er møntet på det danske publikum - i hvert fald ikke i første omgang.

Godt nok er der optagelser fra Vega og så videre, men alle interviews er udført på engelsk, og de tyske spillesteder og festivaler er dominerende.

Og dette er vel kun naturligt.

Tyskland er Volbeats største marked, og derfor bliver der også hermed sagt tak for sidst til de mange tyske fans, som er kommet til i løbet af det forgangne år.

Men det er ikke kun Tyskland, der sigtes på.

Volbeat vil det hele, og især dokumentaren, hvor alle mand - inklusiv guitartekniker og buschauffør - fremtræder som en stor familie, vil sandsynligvis fungere som glimrende præsentation for det amerikanske marked.

Her peges der for alvor fremad, men det er også ret nydeligt og hvor-er-vi-altså-bare-alle-gode-venner-agtigt.

Endelig er titlen ”Live: Sold Out!” dobbelttydig.

Den kan ses som en understregning af, at dette rent faktisk har været tilfældet for størstedelen af årets koncerter, men er samtidig en ironisk kommentar til sortseernes indignerede surmulen om, at Volbeat har solgt ud.