Død skuespiller har Oscar i sigte
Heath Ledgers portræt af Jokeren i den nye Batman-film er så grueligt godt, at han kan blive blot den anden skuespiller i historien, som vinder en Oscar efter sin død.
Heath Ledger har allerede tryllebundet den amerikanske presse i sin rolle som den anarkistiske Joker i den kommende Batman-film, ”The Dark Knight”. Nu lyder det fra flere sider, at han bør blive nomineret til en Oscar den 22. januar næste år, når den prestigefyldte Oscar-uddeling finder sted i Hollywood.
Oscar i sigte
”Jeg er overbevist om, at Heath har skabt en ikonisk skurk, som vil holde i årevis. Og jeg vil selvfølgelig være glad, hvis han vandt en Oscar,” udtaler Christian Bale, som endnu en gang træder i karakter som Batman i ”The Dark Knight”, til CNN.
Gary Oldman, som også spiller med i den nye Batman-film, anerkender også Heath Ledgers fornemme skildring af Jokeren. Han påpeger desuden, at Heath Ledger meget vel kan blive blot den anden skuespiller i historien, som modtager en oscar efter sin død.
”Han kan blive den første skuespiller siden Peter Finch. Han kan endda vinde det hele,” siger Gary Oldman til CNN.
Dyb respekt
Det er ikke kun skuespillerne, som viser dyb respekt for Heath Ledgers præstation. Den ofte kritiske anmelderskare følger trop og er tydeligt fascineret af hans rolle som Jokeren.
”Jeg kan kun tale i superlativer om Ledger, som er fuldkommen brillant i sin rolle som Jokeren,” skriver Peter Travers i Rolling Stone Magazine.
David Germain fra Associated Press synes at være enig og slår samtidig fast, at Heath Ledger skildrer Jokeren bedre end Jack Nicholson gjorde, da han portrætterede sin klassiske Joker i ”Batman” fra 1989.
SE OGSÅ: Filmstjernen Heath Ledger død