Føtex fjerner T-shirt fra hylden efter et tweet
Der skulle bare et enkelt tweet til, før Salling Groups presseansvarlige meddelte, at Føtex nu fjerner en T-shirt fra hylden. »Den har et utidigt budskab,« skriver Føtex-chefen.
»Set i Føtex i dag«, skrev forfatter Rikke Viemose på Twitter onsdag og vedhæftede billedet af en T-shirt med påskriften ”Fars hus - fars regler” efterfulgt af en emoji med store forbløffede øjne.
Og det var nok til, at Salling Groups pressetalsmand, Jacob Krogsgaard Nielsen, i dag, også på Twitter, har meddelt, at T-shirten nu bliver pillet af hylden.
»Hej Rikke. Dumt og utidigt budskab. Vi fjerner dem. Bh Jacob,« skriver pressetalsmanden i et tweet.
Og den meget hurtige respons har skabt en del moro i den efterfølgende tråd på Twitter.
En bruger skriver: »Jeg sender dig lige en liste snarest over alle de varer i Føtex, jeg ikke bryder mig om. Jeg er kræsen så listen bliver sikkert lang.«
En anden efterlyser, at teksten måske bare ændres til »en persons hus - en persons regler« med slet skjult henvisning til Lagkagehusets udmelding for nylig om, at en kagemand nu skal hedde en kageperson.
Folketingsmedlem for De Konservative Rasmus Jarlov blander sig også i debatten og anklager Salling Group for at give de fornærmede for meget indflydelse.
»Føtex, som ellers er indbegrebet af den almindelige dansker, fjerner en T-shirt, fordi den har teksten: ”Fars regler”. Det mikroskopiske segment af usikre mennesker, som bliver fornærmet af kønsroller, har alt for stor indflydelse,« skriver han på Twitter.
Føtex har 107 butikker landet over. Det vides ikke, om den pågældende T-shirt, der er af Salling Groups eget mærke, sælges i andre af Salling Groups forretninger.