Danske Dan har skabt oscarsucces med verdenskendt instruktør

For anden gang i karrieren har Dan Laustsen mulighed for at snuppe en Oscar for sit arbejde som filmfotograf.

Artiklens øverste billede
Det var en vild proces at lave "Nightmare Alley midt i pandemien. - Vi startede med at filme i januar eller februar 2020, og da vi nåede til marts, begyndte folk at tale om, at der var dukket en eller anden sygdom op i Kina. Og så gik der jo fem minutter, og så blev filmen stoppet. Vi troede, vi skulle lukke ned i 14 dage, og så kunne vi gå i gang igen. Men så blev pausen forlænget, og det endte med, at jeg kom ud af Toronto og hjem til Danmark med det absolut sidste fly. Og vi endte med at være på pause i et halvt år, fortæller Dan Laustsen. Foto: Mario Anzuoni/Reuters

Det er fjerde gang, den danske filmfotograf Dan Laustsen arbejder sammen med stjerneinstruktøren Guillermo del Toro - og anden gang makkerparret kan følges ad til oscaruddelingen, når den finder sted i Los Angeles natten til mandag dansk tid.

Her kan filmen ”Nightmare Alley” i år vinde prisen for Bedste Film, mens Dan Laustsen kan score statuetten for Bedste Fotografering.

Det prøvede de også med filmen ”The Shape of Water” i 2018, som endte med at løbe med den helt store sejr ved oscarshowet - nemlig den eftertragtede statuette for Bedste Film. 

Sammen har de to fundet et venskab og et arbejdsfællesskab, der i den grad bærer frugt. 

Men under optagelserne til ”Nightmare Alley” i Toronto i Canada, gjorde pandemien det til en udfordring at få filmen i kassen. 

Først måtte produktionen stoppes i seks måneder. Og da de endelig kunne filme igen, var det med et hav af restriktioner.

- Det personlige forhold vi har til hinanden, betød enormt meget i den situation. Vi er rigtig gode venner, og vi er normalt meget tætte, når vi filmer, fortæller Dan Laustsen.

- Guillermo og jeg plejer at sidde op og ned ad hinanden på trækasser med hver vores monitor foran os. Men det var bare helt forbudt. Det var afstand, visir og handsker. Det var som en helt ny verden, fortæller han.

Til sidst lykkedes det dog at få filmen, der blandt andet har Cate Blanchett og Bradley Cooper på rollelisten, i kassen.

Dan Laustsens historie med Guillermo del Toro går 25 år tilbage. Her lavede de sammen filmen ”Mimic”, og 15 år senere indspillede de ”Crimson Peak”, før de fik verdenssucces med oscarbaskeren ”The Shape of Water”.

- Vi har altid klikket enormt godt også kunstnerisk. Vores æstetik er den samme. Guillermo er en fuldstændig utrolig instruktør, og det er en drøm for en fotograf at arbejde med ham, siger Dan Laustsen.

- Når man bliver nomineret til en Oscar, så er det en stor cadeau, for man bliver nomineret af sine fotografkolleger. Og de ved, hvad de taler om. Så det er meget specielt. Jeg synes, nomineringen er meget fornem, lyder det fra Dan Laustsen, der er nomineret for anden gang. - Foto: Jordan Strauss/Ritzau Scanpix

For Dan Laustsen er det tydeligt at mærke, at han nu - for anden gang - kan kalde sig oscarnomineret fotograf.

- Før jeg blev nomineret for ”The Shape of Water” kunne jeg godt forvente diskussioner om, hvorvidt lyset var rigtigt sat, og hvorfor skuespillerne skulle se sådan og sådan ud. 

- Men da jeg fik specielt den anden nominering her, så gik det op for folk, at jeg ved, hvad jeg snakker om, siger Dan Laustsen, der lige nu er i fuld gang med at filme sit næste projekt i Atlanta i USA.

Til hverdag - når han altså har sådan en mellem sine filmprojekter - bor Dan Laustsen i København. Han har gået på filmskole i Danmark, og blandt de danske film, han har stået bag er ”Drengene fra Sankt Petri” og ”Nattevagten”.

Med sig fra Danmark har han taget en masse, føler han.

- Jeg kommer fra et lille land, hvor man virkelig må tænke over, hvad man bruger pengene til. Men alligevel skal det være rigtigt, siger han.

- Og fra den danske filmskole har jeg taget den holdning med, at det er et teamwork at lave film. Det er det, jeg elsker ved det, siger han.

Om han i år snupper en statuette for sit arbejde, bliver afgjort natten til mandag dansk tid.

- Det bliver ikke større i filmverdenen end at blive nomineret til en Oscar. Det skulle måske lige være at vinde den, siger han. 

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.