Fortsæt til indhold
Aarhus

Northside tilbyder nu også overnatning

Northside Rooms tilbyder overnatningsmulighed i forbindelse med Northside Festivalen.

Klaus Eriksen

Der har de seneste mange år været en enorm søgning til de aarhusianske hoteller, når Northside Festival løber af stablen.

Derfor forsøger festivalen sig nu i »det små« med et samarbejde med Radisson Blu Aarhus under titlen Northside Rooms.

»Der er ikke tale om ret mange værelser. Det bliver i størrelsesordenen omkring 10 værelser, som man kan booke,« siger John Fogde, der er talsmand for Northside.

Han oplyser, at der allerede samarbejdes med hotellet om indkvartering af mange musikere og deres medfølgende personale.

Northside forbliver urban

Festivalen har i flere år markedsført sig selv på, at det er en urban festival til forskel fra f.eks. Roskilde Festival og Skanderborg Festival. Og det bliver der ikke lavet om på med dette nye tiltag.

Der er ikke tale om ret mange værelser. Det bliver i størrelsesordenen omkring 10 værelser, som man kan booke.
John Fogde, talsmand for Northside

»Vi er og bliver en festival, hvor folk kan tage hjem og sove, når dagens program er ovre. Og sådan forbliver det. Men med til historien hører, at dette er en prøveballon,« siger John Fogde.

Prisen på en Northside Rooms-pakke er 4.495 kr. og inkluderer to partoutbilletter samt to overnatninger i dobbeltværelse for to personer.

Idéen udspringer af, at den enorme søgning ofte resulterer i, at det er svært at opdrive et hotelværelse under festivalen. Derfor ligger der også implicit i offentliggørelsen, at der opfordres til at planlægge i god tid.

Planlæg i god tid

»Vi opfordrer folk til at planlægge i god tid. Mange får en partoutbillet i julegave, og det er derfor, at vi lancerer dette mindre initiativ nu,« siger John Fogde.

Han oplyser, at omtrent 50 pct. af gæsterne kommer udenbys fra. Mange af dem bruger anledningen til at besøge gamle venner og familie. Og her låner de så ofte en seng for weekenden.

Privat udlejning

I stedet for hotel er der også mange, som vælger at benytte sig af Airbnb. Det er kort fortalt private, som vælger at leje deres bolig eller dele af boligen ud til gæster – typisk når man ikke selv er hjemme.

En søgning på Airbnbs hjemmeside viser, at der i perioden for festivalen foreløbig er flere end 300 lejemål ledige. Og den gennemsnitlige pris bliver 535 kr. pr. nat for en person.

Hvis interessen for det begrænsede antal værelser viser sig at være til stede, vil John Fogde ikke afvise at udvide ´Northside Rooms.

»Det kan enten være med Radisson. Eller det kan være med andre hoteller. Men det ser vi på, når vi har evalueret forløbet,« siger han.

Det er stadig muligt også at købe både partout-, VIP-, og endagsbilletter til enten fredag, lørdag eller søndag.

Northside Festival afholdes i perioden den 17.-19. juni 2016.