Fortsæt til indhold
Aarhus

Aarhus’ vækst overrasker turistchefen

For tre år siden kaldte Visit Aarhus’ direktør, Peer H. Kristensen, på en opbremsning i byggeriet af hoteller i byen.

Jacob Haislund

En byggepause på fem til syv år. Det var, hvad Peer H. Kristensen, direktør i Visit Aarhus, efterspurgte for tre år siden. Dengang, da udvidelsen af Cab Inn og det nye Comwell-hotel stadig var projekter for fremtiden.

Byggepausen skulle effektueres, når et omfattende hotelprojekt stod klar i AarhusKarlshamns gamle administrationsbygning i MP Bruuns Gade. Der skal 312 nye hotelværelser efter planen tages i brug i september 2016, når den københavnske hotelkæde Arp Hansen åbner sit nye Wake Up-hotel.

Men i dag er den byggepause, som Peer H. Kristensen forudså, aflyst.

»Aarhus kommer kun til at vokse med en stor vækstrate i fremtiden, hvis der kommer en kapacitetsforøgelse. Når vi har været kulturhovedstad i 2017, vil jeg tro, at der kommer endnu en vækstbølge med flere nye hoteller, og jeg kan have et håb om, at vi også får et nyt konference- og messecenter,« siger han nu.

»Da jeg udtalte mig for nogle år siden, vidste jeg simpelthen ikke, hvor stor en effekt, de massive investeringer i byen kunne drive. Effekten har været meget større, end vi troede.«

Med til at drive væksten har især været et indtog at nye kunder i weekender og ferier. Feriefolk, som bl.a. kommer for at opleve det nye Moesgaard Museum og de mange byggerier på havnefronten, mener Peer H. Kristensen.

Med 88.093 overnatninger blev juli måned i år byens bedste nogensinde.

Rummelighed på hotellerne

I brancheorganisationen Horesta har man også mærket interessen fra den nye målgruppe, siger regionsformand Jacob Beck Wätjen fra Montra Hotel Sabro Kro.

»Væksten er drevet af et nyt fritidsprodukt i weekenderne,« forklarer han og er åben over for tilførelsen af flere hoteller, hvis de følges op med flere attraktioner, der kan tiltrække gæster.

Jacob Beck Wätjen støttes af Jesper Buus, distriktsdirektør i Scandic Hotels.

»Jo flere hoteller, vi har, jo flere målgrupper kan byen appellere til. Men man skal følge op med tilbud, der kan fylde værelserne,« siger han og drømmer bl.a. om en multiarena til store events i byen.

Men selv om der er fremgang i Aarhus, er der imidlertid lang vej op til mange lignende europæiske byer, der trives i skyggen af en hovedstad. Destinationer som Aachen og Augsburg i Tyskland, Bergen i Norge, Malmø i Sverige, finske Tampere og Gent i Belgien har alle hundredtusindvis flere hotelovernatninger på årsbasis, selv om Aarhus er en større by målt på indbyggertal. Bergen havde 1,6 mio. hotelovernatninger i 2014, da Aarhus nåede 663.060 af slagsen.

Ifølge Peer H. Kristensen er fremgangen i Aarhus et produkt af, at man er blevet bedre til at markedsføre byen internationalt på markedet for storbyturister.

»Men det viser også, at man måske ikke har prioriteret turismen i byen højt nok hidtil,« siger han og fremhæver også erhvervsturismen.

»I byer som Tampere, der er tæt på Nokias hovedsæde, og i Bergen har man været meget bevidste om at bygge hoteller, samtidig med at man tiltrak internationale virksomheder. Det har man ikke været på samme måde i Aarhus, men det er man i dag.«