Fortsæt til indhold
Aarhus

Toke Holst: "Jeg ved ikke om det er slut"

Håndboldspilleren Toke Holst er allerede blevet opereret i den overrevne akillessene. Han overvejer nu, om han skal stoppe karrieren eller kæmpe sig tilbage endnu en gang.

Nu må det være slut.

Sådan tænker de fleste håndboldiagttagere i forlængelse af nyheden om, at Toke Holst fra Århus Håndbold for anden gang i karrieren har sprunget en akillessene.

Den 30-årige bagspiller er selv i tvivl. Han ved ikke, om han skal stoppe nu eller forsøge at kæmpe sig tilbage på højeste niveau endnu en gang.

Igennem karrieren har bagspilleren været ualmindeligt hårdt plaget af skader, og nu er han blevet ramt af endnu en alvorlig en af slagsen.

Søndag rev han akillessenen over i højre ben i udekampen mod Skanderborg, og der venter nu en kamppause på otte måneder.

»Jeg ved ikke, hvad der skal ske med min håndboldkarriere. De tanker skal jeg gøre mig nu. Lige nu er det hele meget uoverskueligt. Men hvis alt går efter planen kan jeg være tilbage på banen i november og fuldt kampklar til slutspillet 2013,« siger Toke Holst.

Ny snak med klubben

I sidste uge luftede han, i et interview med JP Aarhus, tanken om at stoppe karrieren til sommer, når hans nuværende kontrakt udløber. Planen var at fokusere på sit lægestudie, som han regner med at færdiggøre i år.

Alligevel udelukker han ikke at fortsætte karrieren, selvom denne alvorlige skade er kommet oveni ligningen.

»Jeg var faktisk blevet enig med Århus Håndbold om en ny kontrakt på et år, hvor der var tid til både håndbold og mine studier. Der lå et tilbud klar til mig, men jeg har ikke skrevet under på det endnu. Nu må vi sætte os ned igen og snakke om, hvad vi skal gøre,« siger Toke Holst

Uheldet skete søndag eftermiddag, da han faldt sammen under et gennembrudsforsøg i udekampen mod Skanderborg. Han fik et vrid i foden og var ikke i tvivl om, at han havde ødelagt akillessenen.

»Jeg sprang min akillessene i venstre ben for otte år siden, og jeg kunne genkende den brændende fornemmelse. Jeg håbede, at det ikke var så slemt, men da jeg satte hælen i gulvet, kunne jeg mærke, at jeg ikke kunne generere kraft til min lægmuskel,« siger Toke Holst.

Hurtig operation

Han blev støttet fra banen med en brændende smerte i benet, men det gjorde faktisk mere ondt i hovedet, fortæller han.

»Det gjorde virkelig ondt i hovedet, fordi jeg med det samme tænkte på, hvad der venter mig nu med dette genoptræningsforløb,« siger Toke Holst.

Han blev kørt direkte fra Morten Børup Hallen i Skanderborg til skadestuen i Aarhus, og allerede søndag aften blev han opereret.

»Jeg kom heldigvis hurtigt på skadestuen, og så var der en ortopædkirurg på vagt, der kunne operere mig med det samme. Jeg kom hjem igen allerede sent søndag aften. Det var rart at få den del overstået, så jeg kan kigge fremad,« siger Toke Holst.

Nu ligger han hjemme i sofaen med en skinne på benet, som han skal beholde på i otte uger. Tanken om at sige stop melder sig, indrømmer han.

»Jeg har selvfølgelig tænkt tanken, at nu må det være nok med alle disse skader. Kan jeg blive ved med at byde det overfor mig selv og min familie? Vi har en datter på 8 måneder, som jeg ikke kan hjælpe så meget til med. Nu har min kæreste pludselig to små børn hun skal passe med mig på langs i sofaen,« siger Toke Holst.

Hos farmand i sofaen

I stedet for at løfte rundt på datteren Filippa, må den lille pige løftes op og placeres i sofaen hos farmand.

»Så må jeg i gang med at fortælle nogle gode historier,« siger Toke Holst.

Hvis han begynder at opremse sin skadeshistorik, når hun at falde i søvn, inden han er færdig.

Toke Holst fik sin første alvorlige skade som 18-årig, da han ødelagde korsbåndet, og siden har han med jævne mellemrum siddet udenfor i korte og længere perioder. Dette er den fjerde alvorlige skade.

»Skaderne har selvfølgelig ødelagt noget i min karriere. Det har forhindret mig i at komme på landsholdet og få chancen i udlandet, men på den anden side har det være en medvirkende årsag til, at jeg har gennemført en uddannelse. Jeg har haft incitamentet og tiden til det i de perioder, hvor jeg har siddet udenfor. Jeg må se på det positive. Tænk hvis jeg sad nu som 30-årige med en alvorlig skade og skulle begynde fra nul med en uddannelse,« siger Toke Holst.

Bruskskade mere alvorlig

En overreven akillessene lyder for mange som en af de alvorligste sportsskader, men med baggrund i lægevidenskaben har Toke Holst et andet forhold til det.

I 2009 blev han opereret for en bruskskade, som han efterfølgende havde svært ved at komme sig over.

»En bruskskade er mere alvorlig, fordi der er større risiko for at få varige men. Statistisk er der god sandsynlighed for, at en overreven akillessene bliver stærk igen på lang sigt. Det er positivt,« siger Toke Holst.