Fortsæt til indhold
Aarhus

John Iversen opstillet til Folketinget

John Iversen - tidligere medlem af Europa-Parlamentet - er opstillet til Folketinget af Socialdemokratiet i Aalborg Vest. Det skete i sidste uge. John Iversen, der siden januar har været ansat i Socialdemokratiet som leder af informationssekretariatet, er også kandidat i Århus til Europa-Parlamentet om tre et halvt år.

Men hvis han bliver valgt til Folketinget, er det det, han vil, oplyste han tirsdag i forbindelse med et debatmøde på Jazzbar Bent J.

Den 46-årige John Iversen, der flyttede til København for en måned siden, føler sig som århusianer. Han er ganske vist fra Grindsted, men kom til Århus som 20-årig for at få en uddannelse som lærer. Han blev færdig med uddannelsen i 1979-80 og arbejdede som lærer i to år.

Derefter ansatte SF John Iversen som embedsmand i Luxembourg.

1. januar 1985 blev John Iversen medlem af Europa-Parlamentet for SF. Han blev genvalgt i 1989, men røg ud i 1994. I 1996 var han tilbage i parlamentet, hvor han sad til juni 1999, da han manglede 38 stemmer i at blive valgt. I slutningen af 1996 skiftede han fra SF til Socialdemokratiet. Simon