Første parti har forladt forhandlingerne allerede før maratonnatten
Det ene tilbageværende medlem af Enhedslisten har trukket sig fra forhandlingerne om næste års budget i Aarhus.
Når byrådets partier torsdag kl. 10 mødes på Aarhus Rådhus for at indlede de sidste forhandlinger om næste års budget, bliver det uden Enhedslisten.
Mandag aften meddelte partiet, at det ikke kan leve med de krav, som borgmester Jacob Bundsgaard (S) har stillet for at være med i de afsluttende forhandlinger.
»Den indeholder nedskæringer på over 200 mio. kr., som rammer både velfærden og klimaet, samt et komplet forbud mod at drøfte skattestigninger. Dertil kommer, at der ikke gives kompensation for den meget høje inflation, svarende til 100 mio. kr.,« skriver Enhedslisten.
Helt præcist har borgmesteren lagt op til administrative besparelser for 50 mio. kr. næste år, stigende til 100 mio. kr. i 2017 og 150 mio. kr. i 2030. Derudover skal økonomien i brandvæsnet og den kollektive trafik styrkes med penge fra tre magistratsafdelinger uden ansvar for direkte borgervelfærd: Borgmesterens Afdeling, Kultur og Borgerservice samt Teknik og Miljø.
Sidst, men ikke mindst, skal alle seks magistratsafdelinger have barberet en luns af budgetterne. Det frigiver 75 mio. kr. til en ny velfærdspulje, som kan fordeles under budgetforhandlingerne. Der tages altså penge fra velfærd til velfærd.
Offentlig konflikt
Med sit exit fra de kommende budgetforhandlinger bliver Enhedslisten afskåret fra at kæmpe for sine 39 budgetforslag.
»Derfor opfordrer vi de tilbageværende partier til at inddrage vores forslag i forhandlingerne,« skriver partiet.
Enhedslisten har de senere år bøvlet med intern uro. Det har bl.a. betydet, at der ud af partiets tre mandater efter kommunalvalget i 2021 kun er et tilbage.
Konflikten i partiet er blevet udstillet i offentligheden ved de to seneste budgetforhandlinger. I 2021 tydede alt på, at Enhedslisten ville bakke op om budgetforliget.
Men efter 14 timers hårde forhandlinger måtte partiets tre forhandlere se deres indsats gå op i røg, da Enhedslistens bagland fra et lokale på Aarhus Rådhus nægtede de tre at skrive under på aftalen.
Sidste år var partiets ageren om muligt endnu sværere at gennemskue. Thure Hastrup og Katrine Vinther Nielsen satte deres underskrift på forliget for 2023, mens Solveig Munk nægtede. Meldingen fra partiet var i første omgang, at underskrifterne var sat stik imod mandatet fra partiets seneste lokale generalforsamling. Derfor var Enhedslisten alligevel ikke med, lød det fra talsmand Peter Iversen.
Men debatten i partiet fortsatte bl.a. i spalterne i denne avis, og det endte med, at partiet officielt bakkede op om budgettet, da det blev vedtaget i oktober 2022.
Socialdemokratiet ærgrer sig
I dag er Thure Hastrup medlem af byrådet uden for parti, mens Katrine Vinther Nielsen er skiftet til SF. Dermed er Solveig Munk Enhedslistens eneste repræsentant i Aarhus Byråd.
Sammen med partiets sekretær, Jeppe Ulrich Lomholt, skriver hun i pressemeddelelsen, da Enhedslisten er blevet smidt ud af forhandlingerne. Det på trods af, at det er kutyme, at borgmesteren fremlægger en overordnet ramme, som partierne skal godkende for at få adgang til de afsluttende forhandlinger.
»Vi forsøgte at ændre på rammen, men borgmesteren var afvisende over for langt de fleste af partiernes forslag. Ikke en eneste af vores ændringer blev taget med. Vi kunne ikke underskrive, da konsekvenserne for borgerne, klimaet og miljøet er uacceptable,« skriver Enhedslisten.
Borgmester Jacob Bundsgaard (S) ærgrer sig over udmeldingen:
»Det er ærgerligt, at partiet befinder sig et sted, hvor man til syvende og sidst ikke kan være med i politiske aftaler. Enhedslisten er jo blevet splittet i atomer, og de kræfter i partiet, som ønsker at finde de nødvendige kompromisser, er væk.«