Fortsæt til indhold
Aarhus

Smukke sessioner på Grimfest

Der holdes Grimfest, De Grimmeste Aftener, og nu skal Grimhøjgaard i det vestlige Aarhus have Grim Sessions.

Mikkel Berg Pedersen

»Hej, jeg hedder Pauline, og jeg elsker at rime.«

En guitarist slår tonerne an til eftermiddagens første sang. Midt i en stue sidder kunstneren Pauline med det fulde navn Pauline Aggerholm på en barstol flankeret af guitaristen Lukas Hatting og Niclas Them på cajon.

Normalt har et spisebord førsteprioritet i rummet, men for en stund er det byttet ud med en scene af et græstæppe, mens stuens stole og sofaer er indtaget af gæster. De tæller knap 30 mennesker, som alle er inviteret til intimkoncert på Grimhøjgård i det vestlige Aarhus.

Initiativtageren bag koncerten er Aage Stokholm. Det er hans dagligstue. Han står også bag ”Grimfest” samt ”De Grimmeste Aftner,” og dagens koncert er et nyt koncept, Aage Stokholm kalder ”Grim Sessions”

»Følelsen at sidde sammen i en lille gruppe og være vidne til en helt særlig musikalsk oplevelse som f.eks Pauline kan noget andet end at stå på foran en stor scene med mange mennesker,« fortæller han.

Fremadrettet vil Aage Stokholm sætte flere sessions op, og han håber på at lave en række intimkoncerter i løbet af efteråret på den anden side af Grimfest. Det er en tredagesfestival, der foregår den 3.-5. august, og hvor dagligstuen bliver forvandlet til festivalens kommandocentral.

»Udover at lave større arrangementer, mener jeg også, at vi har en forpligtigelse til at fremme det intime nærvær, som opstår ved netop sådan en session,« siger Aage Stokholm.

Efter fem numre og et digt takker Pauline af.

»Hvor er I fantastiske, og hvor er det dog et magisk sted – tusind tak, fordi jeg måtte spille for jer – vi ses den 5. august, og så kommer der lidt mere gang i den.«

Pauline spiller lørdag den 6. august på Grimfest.

Foto: Mikkel Berg
Foto: Mikkel Berg
Foto: Mikkel Berg
Aage Stokholm præsenterer Grim sessions.