Skole i Gellerup Sogn ærgrer sig over nedlukning
Som et led i planen om genåbning har regeringen indført automatisk nedlukning af sogne landet over, hvis smittetallet i pågældende sogn er for højt. Gellerup Sogn i Aarhus er netop blevet lukket ned, og det ærgrer bl.a. Sødalskolens ledelse enormt.
»Vi er simpelthen så kede af det.«
Sådan lød reaktionen fra Karen Henriette Jessen, der er skoleleder på Sødalskolen i Brabrand, da hun blev præsenteret for nyheden om, at Gellerup Sogn bliver seneste offer for den automatiske nedlukning, som regeringen indførte sidste mandag.
Det betyder nemlig, at skolen atter må lukke ned og sende sine elever hjem allerede fra mandag.
»Alle eleverne har været så glade for endelig at kunne møde ind, så det bliver en rigtig trist meddelelse, jeg skal ud med nu,« siger Karen Henriette Jessen.
Som et led i regeringens genåbningsplan, blev der sidste mandag sat en model i værk, som betyder, at sogne automatisk lukker ned, hvis smittetallet bliver for højt. Det betyder, at bl.a. skoler, fritidsinstitutioner og aktiviteter ikke kan have fysisk fremmøde, før nedlukningen bliver ophævet igen. Derfor har Sødalskolen nu travlt med at få meldt beskeden ud til elever og forældre og med at få arrangeret og koordineret pasning af de børn, der ikke kan være hjemme.
Idéen om, at man deler den automatiske nedlukning op i kirkesogn, giver imidlertid ikke helt mening, hvis man spørger Aarhus’ borgmester, Jacob Bundsgaard (S).
»Hvis man har et stort, men tyndt befolket sogn, så kan man risikere, at der i det ene hjørne af sognet er et højt smittetal, mens der i det andet hjørne slet ikke er smitte,« forklarer han og tilføjer:
»Ud fra en sundhedsfaglig betragtning vil det jo så ikke være nødvendigt at lukke hele sognet ned, men det er det, man skal med den nye model.«
Og det kan Karen Henriette Jessen istemme sig.
»Altså størstedelen af børnene på Sødalskolen er fra Gellerup, så det giver god mening, men størstedelen af børnene fra Gellerup går på andre skoler, så de kan jo fortsætte i skole, selv om sognet er lukket ned,« siger hun.
Mange elever fra Sødalskolen har haft brug for sprogstøtte, og de er derfor sendt ud til skoler uden for sognet, hvor støtten kan ydes optimalt. Disse elever kan fortsætte deres skolegang.
Nedlukning af Gellerup Sogn sker, fordi sognet netop har ramt et incidenstal på 439, 41 nye smittede og en positivprocent på 2,9. Og det er lige nøjagtig over grænsen.
Kommuner skal lukke sogne, hvis det har et incidenstal over 400, 20 eller flere nye smittede de seneste syv dage og en positivprocent på 2 pct. eller højere.
Alle tre parametre skal være opfyldt, før den automatiske nedlukning kan træde i kraft, men sognet kan allerede genåbne, så snart ét af parametrene ikke længere er opfyldt i syv dage i træk.