Fortsæt til indhold
Europa

Norsk tiggerforbud forarger internationalt

Et norsk forslag om tiggerforbud har skabt internationale overskrifter, men Norge er ikke alene.

Allerede i sommer spredte den internationale forargelse sig, da de to regeringspartier i Norge Høyre og Fremskrittspartiet sammen med Senterpartiet indgik aftale om et såkaldt "hasteforbud", der gjorde det muligt for kommuner at forbyde tiggeri lokalt.

"Et af verdens rigeste lande vil forbyde tiggeri," lød overskriften på Huffington Post.

Men nu vil regeringen med det Fremskrittspartiet-ledede justitsministerium i spidsen gøre forbuddet nationalt, ligesom det skal være ulovligt at medvirke til tiggeri. Det fremgår af lovforslaget, som er i høring indtil 15. februar.

Og så er debatten startet forfra.

"Norge planlægger at FÆNGSLE folk, som tilbyder mad, penge eller husly til hjemløse med ny lov, der også gør tiggeri ulovligt," lyder den omfangsrige overskrift på Mail Online.

Både medier som The Independent, The Telegraph og Al Jazeera har skrevet om lovforslaget, og på de sociale medier langes der ligeledes ud efter Norge.

"Laver Norge sjov? Jeg har altid troet, at Skandinavien var progressiv," skriver en bruger på Twitter.

Også i Sverige har man bemærket nabolandets planer.

"Norge befinder sig i et medmenneskeligt frit fald," skriver kommentator på Aftonbladet Ehsan Fadakar, som retter skytset mod Fremskrittspartiet.

Den internationale opmærksomhed er da heller ikke gået de norske mediers næser forbi, og til VG siger Høyres medlem af justistkomiteen Peter Christian Frølich:

"Det har aldrig været intentionen at straffe velgørenhed over for tiggere. Debatten om at fængsle folk, som hjælper tiggere, er blevet helt afsporet. Det skal selvfølgelig være lovligt at give nogen en kop kaffe eller vise omsorg til dem, som har brug for det."

Han understreger, at formålet med lovforslaget er at ramme systematisk tiggeri og folkene bag, men ifølge oppositionspartiet Arbeiderpartiet er de eksisterende love på området tilstrækkelige til at bekæmpe den organiserede kriminalitet.

Internt i Høyre begynder der nu også at lyde kritiske stemmer. Til Adresseavisen siger de to Høyre-medlemmer Frank Jenssen og Linda H. Helleland således, at justisminister Anders Anundsen bør trække lovforslaget tilbage og starte forfra.

I Danmark er såkaldt betleri allerede forbudt og har været det siden 1708. Straframmen er op til seks måneders fængsel, i langt de fleste tilfælde ender det dog blot med bøde.

Ifølge tal fra Rigspolitiet blev der i perioden 2008 til og med 2012 i alt er afgjort 49 sigtelser for overtrædelse af loven om betleri. Kun få af disse sager endte med bøde eller dom.

Og midt i den britiske forargelse påpeger en bruger på Twitter, at det siden 1824 har været forbudt at tigge i Storbritannien. Efter mange år uden den store brug af den såkaldte 1824 Vagrancy Act, viste tal sidste år, at der var sket en dramtisk stigning i antallet af sager om tiggeri.

Ifølge det norske lovforslag lægges der op til to modeller: En, der forbyder "organiseret tiggeri" og en, der slår ned på "generelt tiggeri". I det første tilfælde foreslås det, at straframmen skal være op til ét års fængsel, mens generelt tiggeri bør udløse maksimalt seks måneder i fængsel.

Eksempler på medvirken til tiggeri er ifølge lovforslaget f.eks. en person, som: "helt eller delvist dækker rejseudgifter for en person for at vedkommende skal kunne tigge", "sørger for forsyninger eller udstyr til en person, for at vedkommende skal kunne tigge" eller "tilrettelægger overnatningsmuligheder for en person, for at vedkommende skal kunne tigge."

Det understreges, at sidste punkt ikke gælder overnatning, som indgår som et "led i sociale tiltag i regi af offentlige myndigheder eller velgørende organisationer".