Apple-computer solgt for 3,8 mio. kr.
En af verdens første personlige computere er solgt til rekordhøj pris.
Nok er Apples aktieværdi faldet drastisk i forhold til rekorden i september sidste år.
Men Apples brandværdi er stadig rigtig mange penge værd. En af firmaets første computere, den såkaldte Apple-1, er lørdag, blevet solgt for den nette sum af 3,8 mio. kr. på den auktion i Tyskland, skriver New York Times.
Det er 200.000 kr. mere end den seneste rekord for et Apple-1-salg i november 2012.
Mystiske grundlæggere
Apple-1 computerne ser ud til at være en meget god investering. Før november 2012-salget blev en Apple-1 computer solgt for kun 2,1 mio. kr. i juni samme år.
Ifølge den amerikanske avis er de meget høje priser en kombination af, at der ikke er mange til rådighed på markedet, en fascination af den tidlige computer-historie og den mystik, der har bredt sig om Apples grundlæggere Steve Jobs og Stephen G. Wozniak.
Ifølge auktionshuset er køberen er en rig entreprenør fra Fjernøsten, der ønsker at forblive anonym.
40 til 50 Apple-1 tilbage
Apple-1 var en af de første personlige computere på det offentlige marked. Den blev konstrueret og håndbygget af computereksperten Steve G. Wozniak, mens det var Steve Jobs, der stod for at lancere den på markedet.
Computeren blev sat til salg i 1976 til 666,66 dollars, hvilket omregnet er omkring 2,700 dollars i den nuværende kurs.
Den var udstyret med en CPU på 1 MHz og havde en hukommelse på 4 kb, som kunne udvides til 8 eller 48 kb.
Det anslås, at der er 40 til 50 Apple-1 computere tilbage.