23.675 døde efter flodbølgen
Det officielle dødstal for tsunami-flodbølgen i Sydøstasien nåede mandag aften op på 23.675. Katastrofens omfang er endnu langt fra klarlagt.
Mandag aften bekræftede Udenrigsministeriet i København, at 13 danskere fortsat savnes. Flere af dem frygtes omkommet.
"Vi frygter desværre, at der blandt de 13 savnede er flere omkomne. Her kan være tale om mennesker, som er set i en farlig situation, for eksempel at blive suget ud i vandet, og siden har ingen set dem," siger kontorchef Uffe Wolffhechel i afdelingen for Borgerservice i Udenrigsministeriet til Ritzau.
30 indlagt - 200 usikre
Ifølge Ritzaus gennemgang af hospitalslister er ca. 30 danskere indlagt på hospitalet i thailandske Phuket.
Mandag aften var tilstand og opholdssted usikker for omkring 200 danskere, men Udenrigsministeriet skønner, at langt de fleste har det godt, men blot har svært ved at få telefonisk kontakt med deres pårørende eller den danske ambassade.
Tre danskere er bekræftet omkommet. Det drejer sig om en 71-årig mand fra Københavns-området, en 10-årig dreng ligeledes fra København og en 63-årig mand fra Aabenraa.
Rejsebureauer frygter det værste
Rejsebureauerne frygter det værste for danske turister, der holder ferie i Khao Lak i Thailand. Situationen i Khao Lak nord for for Phuket er rent kaos, oplyser rejsearrangøren Apollo.
"Khao Lak er det helt store problem. Det er det rene kaos, og vi ved faktisk ikke, hvad der er sket med mange af vores gæster. Det eneste, vi ved, er, at ødelæggelserne har været kraftige," siger adm. direktør Jan Lockhart.
Også hos Star Tour bekymrer situationen i Khao Lak.
"Vi har overblik over 90 pct. af vores ca. 4.500 skandinaviske gæster på Phuket - heraf 212 danskere - men vi mangler stadig efterretninger fra Khao Lak, hvor vi frygter, at det ser rigtig slemt ud," sagde salgsdirektør Stig Elling fra Star Tour tidligere mandag.
I de øvrige områder i Thailand og Sri Lanka, hvor flodbølgen har hærget, havde de danske rejsearrangører mandag efterhånden nogenlunde overblik over situationen.
Sri Lanka
Alene i Sri Lanka er omkring 10.200 personer, herunder 70 udlændinge, omkommet, rapporterede det britiske nyhedsbureau Reuters mandag aften.
Indien
Knap 6.600 er omkommet i det sydlige Indien, oplyser embedsmænd.
Blandt de dræbte er 3.000 på de indiske små Andaman og Nicobarerne, hvor andre 30.000 savnes, sagde embedsmænd mandag aften til nyhedsbureauet AFP. De to øer ligger tæt på jordskælvets epicenter. Ifølge embedsmænd er fem landsbyer udraderet.
Indonesien
I Indonesien er op mod 5.000 mennesker omkommet, mens mindst 839 er omkommet i det sydlige Thailand, hvor der blandt andet opholder sig mange danske turister.
Thailand
Mindst 839 er omkommet i det sydlige Thailand, mens flere end 7.200 er blevet såret, oplyste landets indenrigsministerium mandag.
I Thailand er tre danskere blandt de omkomne. 13 andre savnes.
Ifølge det svenske nyhedsbureau TT savnes omkring 800 svenskere i Thailand.
Ifølge det norske udenrigsministerium har 10 nordmænd mistet livet under oversvømmelserne.
I Bangladesh, Myanmar (Burma), Malaysia samt i Maldiverne er der registreret et mindre antal omkomne.
JP/ritzau/