Fortsæt til indhold
International

Nato-hovedkvarter i Finland kan blive ledet af Sverige

Der ventes ikke i fredstid at være en permanent multinational Nato-styrke på hovedkvarter i Finland.

/ritzau/TT

Sverige er blevet bedt om at stå i spidsen for et Nato-hovedkvarter, som efter planen placeres i det nordlige Finland.

Det oplyser Sveriges forsvarsminister, Pål Jonson, mandag på et fælles pressemøde med Finlands forsvarsminister, Antti Häkkänen.

Det skriver det svenske nyhedsbureau TT.

Formålet med hovedkvarteret er, at det hurtigt skal kunne understøtte Finlands forsvar i tilfælde af krig.

Det sker som led i at afskrække mulige fjender fra et angreb.

Finland deler en 1300 kilometer lang grænse med Rusland.

Pål Jonson understreger ifølge SVT, at planlægningen er i den tidlige fase. Forslaget, om at Sverige får hovedansvaret for hovedkvartet, skal godkendes af de andre Nato-medlemmer, påpeger han.

Nato har allerede otte kampgrupper som led i den fremskudte tilstedeværelse mod øst.

Men hovedkvarteret i Finland ventes i fredstid ikke at have en permanent multinational styrke, skriver nyhedsbureauet TT.

Nato-lande ventes at sende enheder til øvelser ved det finske hovedkvarter, så en styrke hurtigt kan indsættes, hvis der skulle blive krig i Lapland, skriver nyhedsbureauet.

Sverige vil som ansvarligt land måske skulle stille med mellem 15 og 30 stabsofficerer, vurderes det. De skal stå for planlægning, øvelser samt ledelse af operationer på stedet. Men bliver der krig, er det Nato, som leder styrkerne.

Der er endnu ikke truffet en beslutning, men hovedkvarteret skulle kunne komme i drift i løbet af 2026, skriver TT.

Sverige søgte om optagelse i den vestlige militæralliance Nato i foråret 2022 sammen med nabolandet Finland. Det skete efter Ruslands invasion af Ukraine.

Finland blev i april sidste år det 31. medlem af alliancen, mens Sverige i marts i år blev nummer 32.

Danmark står i spidsen for et Nato-divisionshovedkvarter i Letland, der bidrager til at koordinere landstyrkerne. Det arbejder tæt sammen med kampgrupper i Letland og Estland.