Fortsæt til indhold
International

Opgør i Brasilien kan være forløber. Her er historien om, hvordan verden tog kampen op mod de sociale medier

De begyndte som idealistiske projekter, der skulle forbinde os. Siden voksede de sig til det, som en tidligere præsident har kaldt den største trussel mod demokratiet. Verden har taget kampen op mod de sociale medier. Og et vildt slagsmål i Brasilien kan være næste kapitel i historien, vurderer forsker.

Veni, vidi, vici – Jeg kom, jeg , jeg sejrede.

De kendte ord skulle Julius Cæsar efter sigende have sagt efter en hurtig og overbevisende sejr ved et stort slag i nutidens Tyrkiet.

Og sådan kunne historien om de sociale medier have givet sig ud for at være for bare et par år siden, hvor myndigheder og lovgivere i vidt omfang blot så til, mens de sociale medier voksede med voldsom fart, og store problemer fulgte i deres kølvand.

Men i disse år sker der noget interessant – senest i Brasilien. Noget, som måske kan bane vejen for en ny måde at gå til de sociale medier på, lyder det fra forsker.