Danmark tager teten i nyt Nato-hovedkvarter

Som led i Natos afskrækning af Rusland påtager Danmark sig rolle som "lead nation" i nyt lettisk hovedkvarter.

Natos "knytnæve mod øst" knopskyder fredag, når alliancen indvier et nyt divisionshovedkvarter ved byen Adazi nordøst for Letlands hovedstad, Riga.

Danmark har påtaget sig ledelsen af det nye hovedkvarter, der skal stå for en del af Natos operative planlægning samt træne og støtte de baltiske landes forsvar.

I praksis betyder det, at forsvaret stiller med 60 soldater, hvoraf 20 skal være udstationeret i Letland, mens de resterende 40 skal lede hovedkvarteret fra kasernerne i henholdsvis Karup og Slagelse.

Hertil kommer et dansk stabsstøttebidrag på cirka 80 personer.

Ifølge forsvarschef Bjørn Bisserup understreger det nye initiativ, at Danmark er villig til at påtage sig en vigtig rolle i Natos "afskrækkelsesprofil i østersøregionen".

- Med etablering af hovedkvarteret er danske soldater med til at tage et betydeligt lederskab i regionen, siger forsvarschefen i en pressemeddelelse.

Det nye danskledede hovedkvarter hedder formelt Multinational Division North og skal ligge permanent i Letland.

Chefen for den nye division er generalmajor Flemming Mathiesen.

Danmarks nye involvering i Baltikum kommer få uger efter, at 200 danske soldater fra hæren i januar vendte hjem fra Nato-missionen eFP i Estland.

Her havde de fra en nedlagt sovjetisk base gennem et år været en del af Natos fremskudte tilstedeværelse mod øst.

Også søværnet bidrager for tiden aktivt til Natos opgaver i Østersøen, hvor Rusland er det primære fokus.

Hele sidste år havde forsvaret således kommandoen over den ene af Natos to stående flådestyrker.

I år leder det danske inspektionsskib Thetis den ene af Natos to mineryddergrupper, der blandt andet opsporer og sprænger søminer fra Første- og Anden Verdenskrig.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.