Fortsæt til indhold
Indland

IT-koks i politiet koster 1,2 mio. arbejdstimer om året

Uden it-problemer ville politiet have råd til 800 flere betjente.

Danske politibetjente spilder oceaner af tid på dårlige og utidssvarende it-systemer. Det skriver Politiforbundets medlemsblad Dansk Politi.

Bladet har talt med adskillige betjente og kontormedarbejdere i politiet, som enslydende beretter om systemer, der bryder ned, data der forsvinder og ulideligt langsomme systemer, som sinker de ansattes arbejde.

”I snit bruger jeg en halv time om dagen på deciderede problemer, herudover kommer ventetiden i de langsomme systemer,” siger Else Thøgersen, fra Nordjyllands Politi til Dansk Politi.

Hun suppleres af politiassistent Martin Lundbak, der er efterforsker på Station Bellahøj i København. Han beretter at de ca. 100 efterforskere på Station Bellahøj konstant har problemer med at få adgang til internettet, som de bruger hver dag i deres arbejde.

”Hvis vi er heldige, kan vi benytte Explorer i et minut, inden vi smides af, og hele skærmbilledet låser. Når vi så endelig kommer på igen, gentager forløbet sig. Det er enormt frustrerende,” siger han og fortæller videre, at han i stedet er begyndt at bruge sin private smartphone til at få internetadgang.

Den mobiltelefon han har fået udleveret til arbejdsbrug kan han ikke bruge til at gå på nettet.

”Det er en oldnordisk trykknapsag, der kun kan bruges til at telefonere og skrive sms’er med,” forklarer han.

Else Thøgersens og Martin Lundbaks beretninger er blot et lille udsnit af de frustrationer over it-problemer, som Dansk Politi har indsamlet fra betjente og kontoransatte i landets politikredse.

På basis af tilbagemeldingerne fra de mange betjente og kontorfunktionærer, som Dansk Politi har interviewet, anslår bladet forsigtigt, at hver af de 13.325 ansatte i politiet mindst spilder ca. 15 minutter hver dag på grund af it-problemer. Det løber i alt op i 1,22 mio. timer om året, et timeantal der svarer til 813 fuldtidsstillinger.

Til sammenligning er den overarbejdspukkel, som politiet har oparbejdet bl.a. som følge af det øgede terrorberedskab efter angrebet på Krudttønden og Synagogen i februar, ifølge Politiforbundets formand, Claus Oxfeldt ca. 1,6 mio. timer.

Han mener i øvrigt, at 15 minutters spildtid pr. medarbejder er i underkanten.

"Der er medarbejdere, der bruger væsentligt mere tid hver dag, og det er utroligt belastende, at et arbejdsredskab, der er så vigtigt for betjentene, ikke fungerer bedre. De forbrydere, vi skal efterforske, har jo i mange tilfælde væsentligt bedre it end politiet har," siger Oxfeldt til Jyllands-Posten.

Både Oxfeldt og flere af de kilder, som Dansk Politi har talt med, peger på, at problemerne blandt andet skyldes, at politiets it-opgaver er blevet samlet i Rigspolitiets centrale it-afdeling, Koncern IT, der bl.a. varetager it-driften for de enkelte politikredse.

Det skete efter konsulentfirmaet McKinsey i 2009 analyserede, hvordan politiet brugte deres it-ressourcer.

Konsekvensen er, at brugerne oplever, at it-supporten er blevet mere bureaukratisk og langsom, og flere af de ansatte, som Dansk Politi har talt med, oplever, at Koncern IT har mere fokus på at effektivisere sin egen organisation end på at betjene brugerne.

”De har meget fokus på at overholde egne tidsfrister, når de sender nye systemer ud af huset. Derfor oplever vi ofte at få løsninger ud, som ikke er gennemprøvede, og som vi – og dermed brugerne - får problemer med. På den måde kan Koncern IT sætte kryds ved, at de har overholdt deadline, mens brugerne sidder med problemet,” forklarer Peter Møller Wormslev, som er it-partner i Nordjyllands Politi til medlemsbladet.

Et eksempel på dette, er det it-system, hvor borgerne via politiets hjemmeside kan anmelde forbrydelser. Det system kan ikke udveksle data med politiets sagsbehandlingssystem, og derfor skal betjentene skrive anmeldelserne ud og manuelt taste dem i et andet it-system.

”For fem år siden nævnte vi, om man ikke kunne få systemerne til at tale sammen, så vi udnytter, at borgerne benytter sig af den digitale anmeldelse. Men der er stadig ikke sket noget,” siger Søren Karlsen, der er faglig koordinator hos Nordjyllands Politi.

Som svar på denne kritik skriver fungerende direktør for Rigspolitiets Koncern IT, John Vestergaard i en e-mail til Jyllands-Posten:

”Vi er i Koncern IT meget opmærksomme på de problemer, der peges på, og forbedring og modernisering af politiets it-systemer er derfor også et af Koncern IT's helt centrale indsatsområder. Vi er her for at understøtte politiets medarbejdere i deres arbejde. Vi arbejder derfor hver dag på i samarbejde med forretningen at udvikle de it-løsninger, der efterspørges, og på at forbedre vores service over for medarbejderne i Dansk Politi.”

Han forholder sig således ikke til kritikken af Koncern IT's prioriteringer af egen målopfyldelse.

I Københavns Politiforening nikker formanden, Michael Bergmann Møller, genkendende til de ansattes oplevelser og bekræfter, at den langsomme og fejlbehæftede it koster meget spildtid hver dag.

”Det er helt korrekt, at vores internetadgang er meget langsom og at man ofte ikke kan komme på nettet. Det virker hæmmende i det daglige politiarbejde. Det er også korrekt, at mange af de systemer vi skal anvende i dagligdagen er fejlbehæftede og langsomme,” siger han til Jyllands-Posten.

Han mener, at politiets it-problemer skyldes manglende ressourcer.

”Problemet er, at der i mange år ikke har været bevilget de nødvendige penge til politiets it. Der skal tilsyneladende lig på bordet, før der bevilges penge til helt nødvendige værktøjer. Det er f.eks. først efter terrorangrebet i februar, hvor vi var nødt til at køre forbi stationen for at hente et billede af den mistænkte, at man er begyndt at dele smartphones og tablets ud til betjentene, så billeder kan sendes ud elektronisk. Hvis vi skal kunne gøre vores arbejde, skal vi have moderne og tidssvarende it-udstyr og –systemer og der skal være nok personale til at supportere systemerne,” siger Michael Bergmann Møller.

Han mener, ligesom formanden for Nordjyllands Politiforening, Jens Jørgen Møller Nielsen, at centraliseringen af politiets it-drift i Koncern IT har betydet, at serviceniveauet ude i politikredsene er blevet væsentligt forringet.

”Før det hele blev samlet i Koncern IT, havde vi lokale it-folk, som kunne løse de fleste problemer på få minutter. Det har vi ikke mere, og de superbrugere, som kunne løse problemerne, har fået inddraget deres systemadgang. Nu skal vi registrere alle fejl centralt og så er det i København, de bestemmer, hvornår det bliver løst. Det er frustrerende, når man ved, at den kollega man dagligt møder på gangen, kunne løse problemet, hvis han blot fik lov," siger Jens Jørgen Møller Nielsen til Jyllands-Posten.

Begge foreningsformænd bekræfter ligeledes, at den daglige spildtid er mindst 15 minutter for hver medarbejder.

”Spildtiden varierer meget fra medarbejder til medarbejder, men et gennemsnit på 15 minutter om dagen for hver medarbejder, er bestemt ikke overdrevet. Og det er jo i sig selv rigtig slemt,” slår Jens Jørgen Møller Nielsen fast.

Han er ikke bekendt med, at it-problemerne har bevirket, at sager, ikke er blevet efterforsket, eller at kriminelle er gået fri på grund af it-problemerne.

”Hvis en kollega mister en rapport eller ikke kan få adgang til et system, så finder han bare en vej udenom, så opgaverne bliver jo løst alligevel. Men det er jo selvfølgelig klart, at hvis vi ikke havde it-problemer, så ville vi have 800 betjente mere til politiarbejde.”