Stormen var en rekordorkan
Gårsdagens vindstød var kraftigere end nogensinde før i Danmark.
Stormen, der i går hærgede Danmark, var faktisk en orkan. Det fortæller DMI, der målte rekordkraftige vinde flere steder i landet.
"Vi målte en middelvind på 39,5 meter pr. sekund i Røsnæs på Sjælland, og derfor kan man godt kalde det en orkan," fortæller vagtchef Henning Gisselø fra DMI.
Middelvinden, der blev målt i Røsnæs, er den kraftigste, der nogensinde er målt i Danmark. Middelvinden finder man ved at måle vindhastigheden over en periode på 10 minutter.
Definitionen på en orkan er, når vindstyrken overgår 32,6 m/sek., og derfor var der altså tale om et regulær orkan i Danmark mandag.
Rekord med forbehold
Både på Sjælland, Møn, Lolland-Falster, Fyn og Syd og Sønderjylland målte DMI mandag vindstød på over 40 m/sek. Det kraftigste vindstød blev dog målt mandag eftermiddag målt på Als.
Hele 53,5 m/sek, eller 193 km/t, blev der målt, og det var nok til at slå den hidtidige rekord, der blev sat under decemberorkanen i 1999. Dengang var det kraftigste vindstød på 51,4 m/sek.
På DMIs hjemmeside gør klimatolog John Cappelen dog opmærksom på to forhold, der sætter rekorden i perspektiv.
"Anno 2013 måler vi vind seks gange i timen mod én gang i timen i 1999, hvor de tidligere rekorder var sat. Og før 1999 målte vi blot hver 3. time. Desuden brød måleren på Rømø ned, umiddelbart efter den havde registreret den tidligere rekord i 1999," siger han til dmi.dk.
Meteorologerne begyndte at måle vindstyrken i Danmark i 1874. Selvom gårsdagens blæst var voldsom, er der stadig et stykke vej op til de kraftigste orkaner på verdensplan, hvor vinde på over 300 km/t er målt.
Sammenligner med 99
Selvom der både blev målt en højere middelvind og enkelt vindstød denne gang sammenlignet med decemberorkanen i 1999, mener Henning Gisselø dog ikke, at denne orkan var værre.
"Det kommer lidt an på, hvordan man gør det op. Denne gang var det lidt kraftigere, men mere kortvarigt. Dengang strakte stormen sig over mange timer, mens det denne gang 'kun' var omkring tre timer. Jeg vil også tro, at stormen i 1999 var betydeligt dyrere målt i kroner og ører," vagtchef Henning Gisselø fra DMI.
Han fortæller også, at meteorologerne er blevet bedre til at forudse de kraftige storme og samtidig orientere de relevante myndigheder. Derfor var de involverede parter bedre forberedt på den det kraftige blæsevejr end i 1999, fortæller Henning Gisselø.
Sjovt at gå på arbejde
"Når man ser bort fra de tragiske ulykker og materielle skader, der sker sådan en dag, så er det klart, at det var noget sjovere at gå på arbejde, når vejret er lidt ekstremt," siger han.
Vejret i dag bliver noget mere fredeligt end i går, fortæller Henning Gisselø. Der bliver tale om 'en almindelig efterårsdag' med både sol og byger. Nogle steder kommer der vind op til kulingstyrke, men dagens blæst er ikke noget, der kommer i nærheden af gårsdagens orkan. Stormen vælter stillads i København