Tusinder af unge kan ende i bander
Københavns Kommune forudser, at 700 unge indvandrere hvert år står på spring til at blive optaget i bander.
For første gang vil Københavns Kommune sætte massivt ind over for 18-25 årige indvandrere, der er på vej ud i kriminalitet eller allerede har begået kriminalitet.
Det sker i erkendelse af, at kommunens indsats over for unge under 18 år ikke har kunnet hindre en stigning i antallet af utilpassede unge indvandrere.
Kommunen frygter, at flere tusinde indvandrere over 18 år i de kommende år vil blive indlemmet i bandekrigen og få kriminalitet som en permanent levevej.
Hidtil har kommunen overladt det til politiet, domstolene og kriminalforsorgen at tage sig af de 18-25 årige, men socialborgmester Mikkel Warming (EL) erkender, at det ikke har været nok.
Nødt til at gøre noget
»Virkeligheden i København er, at deltagerne i bandekonflikten fortrinsvist er voksne over 18 år. Vi har hidtil ikke haft nogen indsats over for den gruppe, som i deres voksenalder er på vej ud af samfundet i stedet for at være på vej ind i samfundet. Vi er nødt til at sætte ind over for de unge, hvis de ikke skal ende som medlemmer i en bande og skabe øget utryghed i byen,« siger Mikkel Warming.
Som led i planen vil socialforvaltningen for første gang etablere et såkaldt KPK- samarbejde mellem kommune, politi og kriminalforsorg.
Embedsmændene skønner, at der på årsbasis vil komme 700 nye 18-25 årige indvandrere til, der vil være på vej over i en kriminel løbebane, fordi de hverken har job eller uddannelse til at kunne leve som almindelige samfundsborgere.
Ifølge planen fra Københavns Kommune skal gruppen af 18-25 årige holdes i meget kort snor med krav om, at de skal arbejde eller uddanne sig og om nødvendigt behandles for misbrug eller negativ social adfærd.
Planen skal fremlægges for Borgerrepræsentationen i de kommende budgetforhandlinger.