Fortsæt til indhold
Indland

Skød hund og kvinde med boltpistol

Det var et usædvanligt mordvåben, som blev brugt til at skyde Grethe Pedersen og hendes hund. Skydevåbenet var en boltpistol, som normalt bruges til at dræbe grise og andre dyr til slagtning.

Det blev bevist i retten i dag i sagen om drabet på Grethe Pedersen, som blev fundet dræbt på sofaen i sit hjem i Gullestrup ved Herning den 28. november 2007.

Mordvåbenet i sagen er ikke fundet, men typen af våben er fastlagt. Gerningsmanden brugte en såkaldt boltpistol, da han først skød hunden, en labrador, og derefter Grethe Pedersen med hver et skud i panden.

Usædvanlige skudlæsioner

Skuddet mod Grethe Pedersen blev affyret på tæt hold og sandsynligvis ved at holde boltpistolen mod hendes pande. Hullet i panden var cirkulært, hvilket fremkommer ved at støtte boltpistolen mod panden. Det forklarede retsmediciner Bente Schumacher, afdelingslæge ved Retsmedicinsk Insitut, Aarhus Universitet, i retten.

Skudlæsionerne på hunden og Grethe Pedersen var usædvanlige, idet retsmedicinerne hverken fandt udgangshul fra et projektil eller andre spor efter et projektil, men kun et indgangshul i panden.

Døde af forgiftning

Både skuddet mod hunden og mod kvinden var dødelige. Hunden døde øjeblikkeligt af skuddet. Men inden Grethe døde af den hjernelæsion, som skuddet medførte, døde hun af kulilteforgiftning som følge af en brand, som blev antændt i hendes hjem. Der gik flere timer fra skuddet indtil Grethe Pedersen døde. Hun har i denne periode været uden bevisthed.

En boltpistol virker ved, at en bolt bliver skudt ca. 7-8 cm. ud og trukket tilbage med en fjeder. Derved efterlader den ikke projektiler i grise og andre dyr, som skal slagtes. Det forklarede kriminalassistent Lars Ballegaard, som har otte års erfaring som våbenteknikker ved Politiet. Han har aldrig før set en boltpistol anvendt i en mordsag. Han beskrev, hvordan den efterlader krudtslamspartikler.

Den tiltalte for drabet, A.H., som var kærester og boede sammen med Grethe Pedersen, havde krudtslamspartikler, som svarer til dem fra skud med en boltpistol, på sin hånd, da han blev anholdt den 28. november 2007. Han har forklaret, at krudtslammet enten kom fra en pose med fyrværkeri eller som afsmitning fra en af de sortklædte mænd, som ifølge hans forklaring trængte ind i hjemmet og dræbte Grethe Pedersen. Men det kom frem i retten, at fyrværkeri ikke efterlader krudtslam.

Arbejdede på slagteri

Den samme type boltpistoler bliver anvendt på det slagteri, hvor den tiltalte arbejdede på drabstidspunktet. Men ingen af slagteriets boltpistoler manglede, og ingen af dem bærer spor efter at have været anvendt ved drabet.

Det kræver ingen tilladelse at anskaffe en boltpistol eller ammunition til denne.

Den kan frit købes i nogle forretninger, der handler med landbrugsartikler.

Dommen i retssagen, som kører ved byretten i Herning, men er henlagt til lokaler ved Retten i Viborg, ventes afsagt onsdag i denne uge.