Forældet aldersgrænse for adoption
Foreningen Adoption og Samfund mener, at det er på høje tid at hæve aldersgrænsen for adoption.
Vi bliver ældre og ældre. De danske kvinder føder senere, og flere får stadig børn, når de har rundet de 40.
Alligevel er reglerne for adoption stadig de samme som i 1980, da aldersgrænsen for ansøgning om spædbarnsadoption blev fastlagt til 40 år. Det vil foreningen Adoption & Samfund gerne have lavet om.
»Vi vil gerne have hævet aldersgrænsen med tre år, så man senest må søge som 43-årig. Det stemmer overens med det samfund, som vi i dag lever i, hvor man lever længere og får børn senere. Samtidig passer det også med grænsen for kunstig befrugtning,« forklarer Paul K. Jeppesen, næstformand i Adoption & Samfund.
I Danmark må man ikke indlede behandling med kunstig befrugtning, fra og med kvinden er fyldt 46 år, og dermed senest bliver mor i en alder af 46 år og 9 måneder. Det ligestiller foreningen med, at man som 43-årig typisk vil få et barn som 45-46-årig på grund af længere ventetider ved adoption.
Ventetiderne ved adoption er dog steget en del i løbet af de seneste par år pga. stigende efterspørgsel fra hele verden, men ifølge Paul K. Jeppesen vil regnestykket stadig holde.
Både i Norge og Sverige er aldersgrænsen ved adoption 45 år. Derfor mener foreningen også, at den bør være højere i Danmark.
»Adoption skal selvfølgelig være i barnets tarv, men vores medlemmer har svært ved at forstå, at de ikke kan få de ønskede børn, samtidig med at de må se dem gå til ældre forældre i Norge eller Sverige.«
Diskussionen om aldersgrænsen skabte stor debat allerede sidste år, da Kina valgte at ændre sine adoptionsregler.
Flertal i Folketinget
»Vi diskuterede det en del med den daværende minister og fik ham til sidst overbevist om, at aldersgrænsen burde hæves. I Folketinget var der også flertal for det, så vi tror på, at vi kan få overbevist den nuværende minister om forslaget, selvom hun var lidt skeptisk, da vi mødtes for nylig,« fortæller næstformanden.
Det, familieminister Carina Christensen (K) er mest skeptisk over for, er, hvad det vil betyde for ventelisterne.
»Argumentet, at vi lever længere, er godt, så jeg afviser ikke blankt at hæve aldersgrænsen. Det, der bekymrer mig, er, om vi får stillet nogle mennesker noget i udsigt på et tidspunkt, hvor der ikke er mange børn at adoptere. Hvis vi hæver aldersgrænsen, vil det udvide gruppen af ansøgere, og jeg ved ikke, om det er det smarteste lige nu,« siger ministeren.
Uændrede ventetider
Ifølge Paul K. Jeppesen, vil en udvidelse af ansøgergruppen dog ikke ændre særlig meget på ventetiderne ved adoption.
»Vi vurderer, at der maksimalt vil komme 50 flere ansøgere om året ved at ændre reglerne. De vil indgå i en global pulje med 20-25.000 ansøgere om året. Det vil sandsynligvis højest ændre ventetiden med en dag. Derfor mener vi ikke, at ministeren kan bruge det som argument imod forslaget,« lyder det fra Paul K. Jeppesen.
Efter en meget omtalt sag fra Djursland har Familieministeriet valgt, at hele adoptionsområdet skal kulegraves. I ministeriet regner man med, at den politiske behandling af området kan finde sted efter sommerferien.