Fortsæt til indhold
Indland

Magasin åbner i City 2

Magasins øverste chef er forsigtig med for store forventninger til koncernens ottende stormagasin, som i dag åbner i City 2. Kunderne skal have tid til at vænne sig til den nye forretning.

Af PETER SCHOLLERT

A/S Th. Wessel & Vett, som står bag Magasinkæden, er spændt på, hvordan stormagasinet i City 2 i Høje-Taastrup, der åbner i dag, kommer til at køre.

»Det bliver ikke en overskudsforretning lige med det samme. Men vi forventer, at vores investering på 25 mio. kr. giver et fornuftigt afkast inden for de næste par år og medvirker til en samlet vækst for Magasin,« siger adm. direktør for Magasin, Henrik Smith.

Selv om der i forvejen eksisterer syv Magasin-forretninger rundt om i landet, er stormagasinet i City 2 lidt af et eksperiment.

Dels skal de mange tusinde kunder, som i dag handler i City 2, vænnes til, at det hæderkronede stormagasin nu er blevet en del af indkøbsoplevelsen. Dels har butikken et helt andet fysisk format end de andre. Magasin på Kgs. Nytorv er næsten fem gange så stor, lige som stormagasinerne i Rødovre og Lyngby er større.

»Det vil da tage lidt tid, før kunderne lærer os at kende. Men vi tror på, at der er et kundegrundlag for, at butikken kan blive en succes. Bl.a. fordi vi som City 2 lægger stor vægt på, at handel skal kombineres med oplevelser,« siger Henrik Smith.

Med Magasin i City 2 kommer A/S Th. Wessel og Vett umiddelbart til at konkurrere mere med sig selv end hidtil. Der er ikke langt til Magasin i Rødovre Centrum, der er ved at blive udvidet med en ekstra etage, eller til Lyngby Storcenter.

»Vi føler os overbeviste om, at der et kundegrundlag for alle tre butikker. Magasin i City 2 gør det især nemmere for vores kunder på Sjælland,« siger Henrik Smith.

Hvis stormagasinet i City 2 lever op til forventningerne, kan det ende med, at Magasin vil arbejde på at etablere sig med en lignende størrelse i "field's" i Ørestad.

»Vi vil anvende butikken i City 2 som udgangspunkt og inspirationskilde for arbejdet med kommende stormagasiner, f.eks. en eventuel etablering i Ørestad,« siger Henrik Smith, der fastslår, at det fortsat ikke er besluttet, at Magasin skal ligge i fremtidsbyen.

»Men Ørestad og butikscentret er jo blevet en realitet, som vi skal vurdere konsekvenserne af - og vi skal tage stilling til det ret hurtigt,« siger han.

Formand for City 2's centerforening, Ulf Sjødahl, fastslår, at totalt set er det en gevinst, at Magasin åbner. Han driver to tøjforretninger, "Sjødahl" og "Claire".

»Der er nok en del af min omsætning, som bliver taget af Magasin. Til gengæld må jeg så sikre, at jeg får glæde af nogle af stormagasinets kunder - og så skulle det gerne blive bedre end i dag,« siger han.

Ifølge Ulf Sjødahl var der flere af centrets butikker, som tidligere i forløbet frygtede, at Magasin ville komme til City 2.

»Men i dag er den udbredte holdning, at det vil være til gavn for centrets butikker,« siger han.

peter.schollert@jp.dk

Side 6