Svensk tøjkæde satser på København
MQ bliver konkurrent til Jack & Jones, Kaufmann og In Wear/Matinique.
MQ, en af de største svenske tøjkæder med i alt 400 ansatte og en omsætning tæt på en milliard svenske kroner, vil etablere sig med op til syv forretninger i Københavnsområdet.
»København er det største marked i Danmark, og det er den bedste indgang til resten af landet, hvor vi på et senere tidspunkt også vil overveje at etablere os,« siger etableringschef Thomas Wernersson.
Den første forretning med 4-6 ansatte åbner på Fisketorvet i oktober, mens adresserne for de øvrige fem-seks butikker ikke er udset endnu, oplyser Thomas Wernersson. Etableringen af butikkerne vil ske inden for de næste par år.
MQ forhandler i Sverige, hvad Thomas Wernersson betegner som modetøj til mænd og kvinder omkring 30 år inden for egne mærker og velkendte produkter som Dockers, Mexx og J. Lindeberg. Om det bliver samme mærker i Danmark, er ikke afgjort.
Thomas Wernersson peger på, at den største konkurrent i Sverige er Brothers-kæden på herresiden - der også er på vej til Danmark, mens den største konkurrent på kvindesiden ifølge Thomas Wernersson er H&M.
Konkurrent til Kaufmann
»I Danmark bliver vi nok også konkurrenter til Bestsellerkæderne Jack & Jones og Vero Moda, In Wear/Matinique, Esprit, Jackpot, Cottonfield samt til Kaufmann,« siger Thomas Wernersson.
I Sverige findes der p.t. 73 butikker. De er placeret på de mest attraktive gader i byer med flere end 40.-50.000 indbyggere.
I Sverige har hver butik sin egen ejer og MQ Sweden AB er så et fælles selskab, der står for bl.a. indkøb, markedsføring og uddannelse af personale.
»I Danmark opretter vi et selskab, der ikke bare får ansvaret for markedsføring og indkøb, men også ansvaret for at drive forretningerne og ansætte personale,« siger Thomas Wernersson.
Der arbejder i alt 30 personer på MQ's hovedkontor i Borås ved Göteborg, hvor Thomas Wernersson har sit kontor.
I de 73 forretninger rundt om i Sverige er der i alt 400 medarbejdere, som i fjor sikrede MQ-kæden en omsætning på 963 millioner svenske kroner. Størrelsen på et eventuelt overskud er påhæftet hver enkelt butik.
MQ blev grundlagt i 1959, men det er inden for de seneste fem år, at kæden har været i voldsom ekspansion.
MQ betegnes som den syvende største blandt 50-60 butikskæder i hjemlandet, når der ses på omsætning. H&M er den største. peter.schollert@jp.dk