Fortsæt til indhold
Indland

Kommune kræver 7,7 millioner fra frivillige i forening

Retten i Odense behandler usædvanlig sag. Bestyrelsesmedlemmer kræves dømt til at betale erstatning.

/ritzau/

Seks frivillige bestyrelsesmedlemmer fra en forening i Odense risikerer at ende med en millionregning i en sag, som kommunen har anlagt mod dem.

Stævningen skyldes, at kommunen betalte alt for meget i støtte til spillestedet Kansas City - mere end syv millioner kroner.

De seks har siddet i bestyrelsen for Odense Øvelokaleforening, som stod for lokalerne og driften af spillestedet.

Men opgørelser til kommunen over antallet af medlemmer var forkerte. Faktisk var tallene vildt overdrevne, blev det afsløret.

Kommunen mente sig svindlet for flere millioner kroner i lokale- og aktivitetstilskud fra 2018 til 2021, og det førte i første omgang til en politianmeldelse og derefter en straffesag mod direktøren for Kansas City.

I februar i år blev direktør Thomas Aarup dømt, og straffen blev fængsel i to år og seks måneder. Dommen har han anket til Østre Landsret.

Men i en civil sag har Odense Kommune altså fastholdt en påstand om, at de seks frivillige i bestyrelsen og direktøren har et ansvar og bør betale erstatning.

Kravet er på mere end syv millioner kroner. Helt præcist skal de syv sagsøgte betale 7.728.019 kroner plus procesrenter. For nogles vedkommende er beløbet dog lidt lavere, da de ikke sad i bestyrelsen i hele perioden.

Den usædvanlige retssag blev anlagt i 2024, og mandag indledes den ved Retten i Odense.

Tidligere har kommunens kulturchef, Martin Petersen, forklaret til TV 2 Fyn, at en advokatredegørelse udgør grundlaget for at rejse sagen.

Der var nogle ting, som bestyrelsesmedlemmerne ”burde have set”, har han sagt.

Retssagen er anlagt både mod den nu dømte direktør og de seks bestyrelsesmedlemmer.

I et dokument i sagen har deres advokat omtalt den mulige konsekvens, har fyens.dk oplyst.

”En domfældelse vil således reelt tvinge de sagsøgte og deres familier fra hus og hjem uden udsigt til nogensinde at kunne indfri gælden”, hedder det blandt andet.

I sidste øjeblik har de seks forsøgt at få udsat sagen.

Deres advokat, Iben Lindhardt Fechtenburg, har ifølge fyens.dk argumenteret med, at Odense Kommune har nægtet at udlevere den førnævnte advokatredegørelse om sagen.

Men indsigelsen har været forgæves. Ifølge rettens hjemmeside er der retsmøder mandag, tirsdag og onsdag. Dommen ventes afsagt på et senere tidspunkt.