Eksperter efterlyser bedre overvågning af havbunden

Sabotagen i Østersøen har sat fokus på en blind sikkerhedsvinkel. Eksperter efterlyser bedre beskyttelse.

Artiklens øverste billede
Sabotage i Østersøen ledte efterfølgende til gaslæk, som tydeligt kunne ses på fotografier som dette. Foto: Handout/Ritzau Scanpix

Danmark har overset en alvorlig sikkerhedssvaghed på havbunden. Det får eksperter til at efterlyse mere overvågning, skriver Politiken. 

- Infrastrukturen på havbunden er værd at beskytte bedre, end vi gør i dag, fordi vi er så afhængige af energi og data. Nu viser det sig, at der er en konkret trussel mod den, siger Tobias Liebetrau fra Center for Militære Studier ved Københavns Universitet.

Han er ekspert i kritisk infrastruktur på havbunden og cybersikkerhed. 

Liebetrau fremhæver, at man tidligere har anset det for usandsynligt, at sabotage mod kabler kunne finde sted. Derfor har risikoen for sabotage været en blink vinkel, som sabotagen i Østersøen nu har belyst. 

26. september i år blev der konstateret en gaslækage på Nord Stream 2. Kort efter lød det, at også Nord Stream 1 var ramt.

Forholdsvis hurtigt i undersøgelserne stod det klart for myndigheder i flere lande, at der havde været flere eksplosioner ved gasforbindelserne. Denne oplysning er senere blevet bekræftet af efterforskning. 

I dag er det op til de private virksomheder, der ejer kablerne, at sørge for, at deres leverandører lever op til sikkerhedskravene fra Center for Cybersikkerhed (CFCS) under Forsvarets Efterretningstjeneste. Men ifølge Politiken er der ingen krav til overvågning eller konstruktion af søkablerne. 

Fra CFCS lyder det dog i avisen, at man overvejer, om fokus for tilsynet skal ændres eller udvides. 

Fungerende forsvarsminister Morten Bødskov (S) siger til Politiken, at han vil tage initiativ til dialog med myndighederne. Set i lyset af situationen må han og de andre politikere se på alle muligheder, lyder det fra ministeren, som ”bestemt” ikke afviser noget. 

Fra Venstre lyder det, at overvågning af infrastruktur er et vigtigt emne i forhandlingerne om et nyt forsvarsforlig efter valget. Også SF er åbne over for at undersøge, om graden af beskyttelse skal styrkes, skriver Politiken. 

EU-Kommissionen har oplyst, at man vil gennemføre en såkaldt stresstest af medlemslandenes infrastruktur. 

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.