Fortsæt til indhold
Indland

Her er de dyreste boliger til salg i Vejle

JP Vejle tager dig med ind i de dyreste boliger, der er til salg i Vejle lige nu.

Hvad enten du er til moderne penthouse lejligheder eller klassisk arkitektur, så er der lidt for dig her. Men det kræver, at du finder den helt store pengepung frem, for de fire dyreste boliger, der er til salg i Vejle i øjeblikket koster mellem 11,5 mio. kr. og 16 mio. kr.

Her kan du komme med ind i de eksklusive boliger.

På kortet her kan du se, hvor husene ligger, og hvad de koster, hvis du trykker på de lilla huse. Under kortet kan du læse meget om ejendommene.

405 kvadratmeter lejlighed

Hvad kan man få for 16 mio. kr.?

Jo, det skal jeg fortælle dig.

Man kan få en ejerlejlighed på Havneøen på 405 kvadratmeter, to etager, to store stuer og en tagterrasse. Blandt meget andet.

Penthouselejligheden er den dyreste ejendom til salg i Vejle lige nu, har udsigt over Vejle Fjord, og i Vejle findes der nok ikke mange bedre placeringer.

Læs mere og se flere billeder hos Danbolig.

Foto: Danbolig
Foto: Danbolig
Foto: Danbolig

Læs mere og se flere billeder hos Danbolig.

Villa med 11 rum

Lad os tage et smut til Mølholm, for her ligger den næstdyreste ejendom i Vejle. Det drejer sig om en 369 kvadratmeter stor villa på Brummersvej. Villaen har desuden hele 11 rum.

Ejendommen er opført tilbage i 1918, men i 2019 blev en gennemgående renoveringen fuldført.

Er du til klassiske detaljer som sildebensparket, stuk, særlige håndtag og døre, så er det her stedet for dig. Hvis du altså kan betale de 13,5 mio. kr., som villaen koster.

Foto: EDC
Foto: EDC
Foto: EDC

Læs mere og se flere billeder hos EDC.

Byens højest beliggende penthouse

Vi vender igen næsen mod en penthouselejlighed. Denne gang på 17. etage i Den Hvide Facet.

Her får du 232 kvadratmeter boligareal fordelt på to plan. Fra den private tagterasse har du udsigt over hele Vejle by, og fra blandt andet soveværelset har du udsigt ud over Vejle fjord.

Lejligheden koster 12,975 mio. kr. og er Vejles højest beliggende penthouse.

Foto: Nybolig
Foto: Nybolig
Foto: Nybolig

Læs mere og se flere billeder hos Nybolig.

Klassisk arkitektur

Vi rykker lidt længere væk fra fjorden, men bevarer panoramaudsigten over den fra denne bolig på Chr Wintersvej. Villaen har sit helt eget særegne, arkitektoniske udtryk og har desuden udsigt over skov og vand.

Boligen er på 263 kvadratmeter og dens udtryk og indretning bærer tydeligt præg af at være blevet opført i 1925. Detaljerne er bevaret ved ombygningen i 2002, lige som der også blev lavet ændringer i 2017. Den klassiske stil er dog ikke til at tage fejl af.

Villaen koster 11,5 mio. kr.

Foto: Lilienhoff
Foto: Lilienhoff
Foto: Lilienhoff

Læs mere og se flere billeder hos Lilienhoff.