»Enkelte gange har hun jo holdt taler med lidt mere kant i«

Dronningens nytårstale fokuserede på teknologi, klima og det almenmenneskelige og i overraskende lille grad på hendes familie, mener eksperter.

Artiklens øverste billede
Dronning Margrethe overraskede kongehusesksperter ved at fokusere så lidt på sin familie i sin nytårstale. »Men det gav det ekstra tyngde, at hun placerede det til sidst,« mener Sebastian Olden-Jørgensen, lektor i historie og forfatter til en bog om kongehuset. Foto: Keld Navntoft /Ritzau Scanpix

Ved Amalienborg er slotspladsen gravet op grundet renovering af en større underjordisk afløbsinstallation, der skal sikre hovedstaden mod fremtidige oversvømmelser, hvorfor dronningen i år holdt sin nytårstale på Fredensborg Slot. Herfra benyttede hun forventeligt lejligheden til at takke folket »den varme sympati« og »forståelse for hans indsats«, da prins Henrik den 13. februar gik bort og landets slotspladser blev oversvømmet af danskere i forening omkring kongehuset i sorgens stund.

Ligeledes blev der takket for folkets opbakning til kronprins Frederiks 50 års fødselsdag, som han i år »fejrede på sin egen måde« med løbet ”Royal Run”.

Selvom det var oplagt, at talen ville berøre det personlige, var det en langt lettere berøring end ventet, da disse emner var rykket til talens slutning og fyldte ganske lidt, siger Lars Hovbakke Sørensen, historiker med speciale i bl.a. kongehuset.

Men netop fordi de personlige emner fyldte ganske lidt, klingede de godt sammen med en tale, der blev indledt med et blik på, hvordan teknologiens hastigheder, sociale medier og mobiltelefoner kan hindre mellemmenneskeligt nærvær og skabe et miljø, hvor vi i vores iver efter at udstille os selv bliver overfladiske:

»Budskabet om, at vi ikke skal være for opsatte på ”at udstille os selv” lever hun jo selv op til, ved heller ikke at lade sig selv fylde så meget i talen. Selvfølgelig retter hun en tak til danskerne, men det er så også det,« fortæller Hovbakke Sørensen.

Sebastian Olden-Jørgensen, lektor i historie og forfatter til en bog om kongehuset, lægger vægt på, at dronningen stoppede i »god afstand af sikkerhedszonen« ved at holde en tale, der var pæn, konventionel og billedrig, og som havde fokus på sikre mellemmenneskelige emner, såsom klima og teknologi, men som omvendt ikke var den mindste smule politiserende, mener eksperten:

»Enkelte gange har hun jo holdt taler med lidt mere kant i. Men det synes jeg ikke, at der var her. Hun talte lidt om grådighed, og om folk i betroede stillinger, der ikke forstod deres ansvar, men om vi her skal tænke på udbytteskat eller Danske Bank-sagen, det ved vi ikke. Og hun antydede også, at Facebook og de digitale medier kunne føre både til overfladiskhed og til krænkelser, men om de krænkelser omhandlede ”MeToo”, indvandrerdebatten eller gymnasiepigers nøgenbilleder, det ved vi heller ikke,« siger Olden-Jørgensen.

Sebastian Olden-Jørgensen er ligeledes overrasket over, at prins Henriks død og kronprins Frederiks 50-årsdag fyldte så lidt i talen. Han mener dog, at det gav fin mening, at disse emner kom op mod talens slutning:

»Hun gjorde det relativt kort, selvom hun nærmest kunne have brugt al tid på det. Men det gav det ekstra tyngde, at hun placerede det til sidst.«

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.