Elektrikerne overvejende tilfredse med arbejdsmiljøet
Elektrikerne er generelt tilfredse med deres arbejde. Det er udfordrende, meningsfuldt og ikke mindst selvstændigt, hvilket betyder, at elektrikerne har indflydelse på, hvordan de løser arbejdsopgaverne.
Det er nogle af konklusionerne i den største undersøgelse om elektrikernes arbejdsmiljø nogensinde.
Det er Dansk Elforbund, der har spurgt mere end 1200 af forbundets cirka 26.000 aktive medlemmer.
Og alenearbejde, skiftende arbejdstider og rådighedsvagter er tilsyneladende ikke noget, der generer elektrikerne.
Mindre positive er de dog over for den måde arbejdet tilrettelægges på. Den overordnede planlægning tager ikke hensyn til deres arbejdsvilkår, og mange synes ikke, at lederne er gode nok til at planlægge.
Desuden er manglende information fra firmaet om den nærmeste fremtid generende og med til at nedsætte arbejdsglæden, mener fire ud af ti elektrikere.
Syv ud af ti elektrikere mener, at arbejdstempoet ofte er for højt, hvilket betyder, at de må gå på kompromis med kvaliteten på grund af tidspresset.
Med til det billede hører, at der stort set ikke er arbejdsløse elektrikere.
I forhold til det psykiske arbejdsmiljø mener knap fire ud af ti elektrikere, at de har svært ved at følge med den teknologiske udvikling.
Især er der mange, der synes, at det er vanskeligt at følge med i forhold til nye love, regler og cirkulærer.
Trods den generelle tilfredshed på grund af udfordringer i faget så viser undersøgelse , at det fysiske arbejdsmiljø har det knapt så godt.
Knæliggende, hugsiddende eller kravlende arbejde eller arbejde med hænderne løftet i skulderhøjde eller højere er hårdt ved fysikken, selv om de fleste elektrikere synes, de alt i alt har et godt helbred.
I forbindelse med undersøgelsen fik Dansk Elforbund Center for Alternativ SamfundsAnalyse, CASA, til at spørge samtlige 244 kvindelige medlemmer af forbundet, og svarerne viser, at de kvindelige eletrikere har det hårdere end deres mandlige kolleger.
Af de 244 kvindelige elektrikere svarede 157 på de 63 spørgsmål, og svarene viser, at kvindelige elektrikeres psykiske arbejdsmiljø er ringere end mændenes.
Kvinderne mener, de har mindre indflydelse, større usikkerhed om jobmuligheder og kravene ved den teknologiske udvikling.
Og fysisk er faget også hårde ved kvinderne.
/ritzau/